Poznaj zasady działania diety redukcyjnej

2022-08-26 8:31:20

Chcesz schudnąć? Jeśli marzysz o tym, by pozbyć się nadmiernej masy ciała, warto wiedzieć, jak robić to we właściwy sposób. Przeczytaj, czym jest i jak działa dieta redukcyjna. Zasady, by schudnąć efektywnie możesz później wykorzystać w czasie starań o smukłą sylwetkę.

Dieta redukcyjna — czym jest?

Mówiąc o diecie redukcyjnej, mamy na myśli taki sposób odżywiania, który przyczynia się do zredukowania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dieta ta bazuje na posiłkach o obniżonej wartości kalorycznej względem całkowitego zapotrzebowania na kalorie. Dzięki uzyskanemu deficytowi, który utrzymywany jest przez dłuższy czas, dochodzi do spadku masy ciała. Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli posiłki dostarczają mniej energii, niż potrzebuje organizm, ten rekompensuje niedobór poprzez wykorzystanie energii zgromadzonej w postaci wałeczków tłuszczu na biodrach, brzuchu czy na udach. Ciało staje się smuklejsze, a my ważymy mniej i nosimy mniejszy rozmiar ubrań. Co zaś najważniejsze, zmniejszamy ryzyko wielu schorzeń czy chorób, które idą w parze z nadmiarem tkanki tłuszczowej, między innymi cukrzycy, chorób serca i zaburzeń układu naczyniowego.

Dla kogo dieta redukcyjna?

Ten rodzaj diety będzie odpowiedni dla osób z nadwagą lub otyłością. Nadmiar masy ciała, a szczególnie otyłość, zyskała miano choroby cywilizacyjnej. Plagę otyłości na skalę globalną spowodowała dostępność jedzenia w każdym miejscu i o każdej porze, sięganie po przekąski, żywność przetworzoną o niewielkiej wartości odżywczej, za to bardzo kalorycznej. Z kolei brak ruchu, do którego przyczynia się praca siedząca i zajęcia zdalne, bywały przyczyną wzrostu masy ciała nawet u tych, których BMI do tej pory mieściło się w normach wagi prawidłowej. Dieta redukcyjna będzie zatem dla Ciebie zarówno wtedy, kiedy masz lekką nadwagę i pragniesz powrócić do dotychczasowej, zdrowej masy ciała, jak i w przypadku otyłości, która stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Jak osiągnąć deficyt kalorii?

Aby spowodować deficyt kaloryczny, który zapoczątkuje systematyczny spadek masy ciała, powinieneś w pierwszej kolejności ustalić ile Twój organizm potrzebuje energii w ciągu całego dnia. Ilość tej energii wskazuje tak zwana całkowita przemiana materii. Najlepiej obliczyć ją na podstawie dostępnych w sieci kalkulatorów CPM, których algorytm bierze pod uwagę takie dane jak płeć, wiek, wzrost, a także współczynnik codziennej aktywności fizycznej. Od zapotrzebowania całkowitego odejmij około 500kcal. W ten sposób osiągniesz deficyt, który pozwoli Ci na utratę od około pół kilograma do jednego kilograma tygodniowo. Aby bowiem utracić jeden kilogram masy ciała, potrzeba deficytu 7 tysięcy kalorii. Nie jest wskazane szybsze chudnięcie niż kilogram tygodniowo. Deficyt osiągnąć możesz poprzez samodzielne przygotowywanie posiłków o obniżonej kaloryczności lub np. dzięki diecie pudełkowej. To drugie rozwiązanie znacznie ułatwia odchudzanie.

Co jeść na redukcji?

Pamiętać trzeba o tym, że to nie konkretne składniki odpowiadają za efekt odchudzania, lecz ujemny bilans energii. Teoretycznie więc nie ma znaczenia dla efektu odchudzania, czy będziesz jeść cały dzień sałatki, czy zjesz dwie tabliczki czekolady. Dla Twojego zdrowia jednak różnica jest fundamentalna. Posiłki muszą być zbilansowane i dostarczać witamin, minerałów oraz makroelementów. Odchudzanie się nie może pociągać za sobą spadku witalności i odporności. W przeciwnym razie, wycieńczony organizm szybko dopomni się o większe porcje, a Ciebie dopadnie tzw. efekt jo-jo. To właśnie ze względu na konieczność dbania o jakość posiłków, tak wielu odchudzających się stawia na zdrowy catering dietetyczny. Posiłki zawierają zwykle porcję pysznych owoców, warzyw, a także innych węglowodanów złożonych, jak pieczywo pełnoziarniste czy makarony razowe. Dobrej jakości białko zapewnione jest np. w postaci chudego mięsa i nabiału. Ryby, orzechy i oleje dostarczą niezwykle zdrowych tłuszczów wielonienasyconych. Choć wszystko brzmi bardzo apetycznie i w rzeczy samej jest smaczne, można stworzyć z tych produktów potrawy dietetyczne.

Aby schudnąć, czyli czerpać profity z diety redukcyjnej, należy jeść mniej, niż wynika to z całkowitego zapotrzebowania. Deficyt ten można osiągnąć poprzez jedzenie mniejszych porcji bądź przygotowywanie mniej kalorycznych dań. Dieta redukcyjna jednak nie zwalnia z obowiązku spożywania posiłków dobrze zbilansowanych.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *