Facebook
POWIAT. Znamy terminy wypłat „500+”

2022-06-07 2:12:24

Do końca tygodnia ZUS przeleje już łącznie ok. 1,2 mld zł w ramach nowego okresu świadczeniowego “Rodzina 500 plus”. Terminy wypłat to 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca.

1 czerwca tego roku rozpoczął się nowy okres świadczeniowy “Rodzina 500 plus”, pierwszy obsługiwany wyłącznie przez ZUS. “Od samego początku sprawnie realizujemy program +Rodzina 500 plus+ i tym tygodniu wypłacamy kolejne środki, tak ważne dla wielu rodzin. Będzie to 591 mln zł. W minionym tygodniu była to kwota blisko 600 mln zł” – mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS. „To oznacza, że łącznie będzie to kwota około 1,2 mld zł” – przekazała prezes ZUS.
W nowym okresie świadczeniowym w województwie mazowieckim złożono już wnioski dotyczące prawie 937 tys. dzieci. Do tej pory ZUS przekazał w regionie niemal 182 tys. świadczeń opiewających na kwotę ok. 90,690 mln zł.
Każdy rodzic będzie mieć stały termin płatności, który może sprawdzić na PUE ZUS. Termin płatności będzie przydzielany automatycznie, losowo i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Kolejne terminy wypłat to 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej.

Aby sprawdzić na PUE datę wniosku trzeba zalogować się do PUE, wybrać kafel „Rodzina 500+”, wyświetlić listę złożonych wniosków, zaznaczyć wniosek i wyświetlić „szczegóły”, a następnie „wypłaty i zwroty”.

Świadczenie wychowawcze jest przyznawane do 31 maja każdego roku. Jednak już wcześniej, od 1 stycznia ZUS przyjmował nowe wnioski o 500+, a ośrodki gminne lub powiatowe kontynuowały wypłatę świadczeń przyznanych w ubiegłym roku do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do maja br.

Przejęcie realizacji programu „Rodzina 500plus” przez ZUS odbyło się zatem stopniowo, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo wypłat. Dziś można powiedzieć, że ten etap przejściowy się zakończył i tylko ZUS będzie przyznawał i wypłacał środki z programu.

Wniosek o świadczenie wychowawcze jest elektroniczny. Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

Możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców. Sami oni decydują kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe.

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

fot.: pixabay

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *