Facebook
POWIAT/ZAKROCZYM. W hołdzie generałowi Andersowi

2019-07-31 11:19:34

Tomik wierszy Kazimierza Szczerbatko zatytułowany “…powiedz…” poświęcony został gen. Władysławowi Andersowi i bitwie o Monte Cassino. W kilku wierszach autor nawiązał również do innych wydarzeń II wojny światowej

Poprzez swoje wiersze autor pragnie uczcić 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino i 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

We wstępie do tomiku autor przytacza wybrane wypowiedzi gen. W. Andersa, gdyż jak stwierdza “…dzisiaj i w przyszłości będą aktualne dla przemyśleń tych co zechcą bliżej poznać człowieka, który od chwili tworzenia Armii Polskiej na Wschodzie przekazywał swoim żołnierzom otuchę, nadzieję i patriotyzm, że przyjdzie czas wrócą do wolnej Ojczyzny“.

Szczególne uznanie dla gen. Andersa autor wyraził w wierszu zatytułowanym “Wielcy”, pisząc: “…Anders umarł, spoczął obok swoich, żyje w pieśni, w poezji, w wielu książkach, przywoływany przez malarzy, bo on wielki wódz naczelny, nie tytuły, ale czyny wyniosły go na cokoły pomników, nazw szkół“.

W wierszu “To już” K. Szczerbatko nawiązał do wydarzeń sprzed 80 lat, kiedy rozpoczęła się II wojna światowa, przedstawiając je przez pryzmat ówczesnego Zakroczymia.

Kazimierz Szczerbatko (rocznik 1931), z wykształcenia mgr pedagogiki i fizyki. Długoletni nauczyciel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zakroczymiu oraz Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Dworze Mazowieckim. Członek Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Od kilkudziesięciu lat jego pasją jest historia Zakroczymia, której poświęcił 20 książek. Wydał też 21 tomików poezji, a ostatni nosi tytuł “…wspomnienia pozostały…”

Okładka nowego tomiku wierszy K. Szczerbatki

(k)

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *