POWIAT. Wielu chętnych do wielkiego sprzątania

2021-04-26 2:44:01

W kilku miejscach na terenie całego powiatu nowodworskiego w ostatni weekend zebrali się ochotnicy, by wspólnie sprzątać tereny zielone. W akcjach brali udział mieszkańcy, harcerze, strażacy i kajakarze, którzy na rozpoczęcie sezonu sprzątali brzegi Narwi

W Nowym Dworze Mazowieckim w sobotę i w niedzielę Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek zaprosiła harcerzy i zuchów z nowodworskiego hufca oraz strażaków ochotników z OSP i OSP Ratownictwo Wodne do sprzątania szlaków turystycznych w Twierdzy Modlin.

-Pierwszego dnia na starcie naszej akcji stawiło się prawie 30 osób. Byli to głównie harcerze i zuchy z Nowodworskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych “COŚ”. Wsparli nas też druhowie z OSP Ratownictwo Wodne, którzy sprzątali teren nad brzegiem Narwi i Wisły. Następnego dnia do sprzątania przyłączyli się strażacy z jednostki OSP oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Staraliśmy się oczyścić ze śmieci głównie tereny wzdłuż szlaków turystycznych wyznaczonych na Twierdzy. Co ciekawe, udało nam się zaobserwować, że najwięcej porzuconych nieczystości jest w miejscach, gdzie można dotrzeć samochodem. To tak jakby ktoś specjalnie przyjechał i pozbył się swoich śmieci w ustronnym miejscu. Chcemy wprowadzić cykliczność naszej akcji i powtarzać ją w sezonie kiedy szlaki będą bardziej uczęszczane. Chcemy również zadbać o to, by pojawiło się więcej koszy na śmieci, które będą ustawione wzdłuż szlaków. Tylko pierwszego dnia udało nam się zapełnić cały kontener zebranymi przez ochotników śmieciami. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji. Dzięki pełnemu zaangażowaniu udało się zebrać nam dwa kontenery odpadów. Podziękowania składamy też nowodworskiemu MZO, które podstawiło kontenery i wyposażyło nas w worki na śmieci oraz firmie Konkret, która wsparła nas logistycznie. Mam nadzieję, że takie akcje pozwolą nam pozostawić po sobie świat trochę lepszym, a jednocześnie będą budowały właściwe postawy wśród dzieci i młodzieży – powiedział nam Krzysztof Kurzyński z LOT “Trzech Rzek”.

Na wodny szlak turystyczny jak co roku wyruszyli kajakarze, którzy w ramach akcji “Czysta Wkra” posprzątali brzegi rzeki od miejscowości Joniec aż do Nowego Dworu Maz. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie “Nasza Wkra”, które przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz z wydatną pomocą miejscowych wypożyczalni: Agat Śniadówko, Keja-Wkra ze Szczypiorna i Kajaki Dylewski z Nowego Dworu Maz. już od kilku lat organizuję sprzątanie rzeki przed i po zakończeniu sezonu kajakowego.

MM, fot. LOT 3Rzek, Nasza Wkra

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *