POWIAT. Uczniowie nadal w domach, ale większe luzy w sporcie. Co jeszcze się zmieni?
2020-05-14 6:45:02
Resort edukacji poinformował o przedłużeniu zamknięcia szkół do 7 czerwca. Jakie zmiany czekają nas jeszcze w najbliższych dniach?
Chociaż pierwotnie pojawiła się informacja, że szkoły będą zamknięte do 26 czerwca, to resort skorygował tę datę i póki co, uczniowie będą musieli kontynuować naukę zdalną do 7 czerwca. W praktyce oznacza to, że na powrót do szkół w tym roku szkolnym raczej nie ma co liczyć.
– Nie jeszcze także decyzji, w jaki sposób będzie wyglądała nauka od 8 do 26 czerwca br. Dalsze uruchomienie szkół i placówek oświatowych będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej i wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS – informuje rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej, Anna Ostrowska.
Plan resortu jest taki, żeby uczniowie, którzy potrzebują osobistego spotkania z nauczycielem, mieli taką możliwość – zgodnie z aktualnym reżimem sanitarnym. Od poniedziałku z takich konsultacji w szkołach mają korzystać ósmoklasiści i maturzyści, a od 1 czerwca – pozostali uczniowie. Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych uruchomione zostaną zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne, jednak to do rodziców należy decyzja czy posłać dziecko do szkoły, jeśli się na to nie zdecydują, to nadal będą otrzymywać zasiłek opiekuńczy.
W ciągu kilku dni mają się pojawić wytyczne ministerstwa zdrowia dotyczące przeprowadzenia egzaminów kończących szkołę podstawową i tych, którzy będą zdawać maturę.
SALONY BEAUTY
Ponadto, od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym, usługi gastronomiczne, restauracje, bary, kawiarnie. Wymagane będzie zachowanie bezpiecznej odległości (1,5 metra) między stanowiskami pracy i pracownikami. W salonach beauty będą obowiązywały zasady:
– jeżeli odpowiednia odległość nie będzie mogła być zachowana, trzeba będzie ustawić przepierzenia między stanowiskami pracy,
– konieczne będzie noszenie rękawiczek, maseczek, a nawet gogli i przyłbic przy wykonywaniu usług,
– wymagane będzie stosowanie specjalistycznego stroju: odzieży ochronnej, jednorazowej lub tekstylnej,
– wizyty będą mogły być umawiane wyłącznie przez telefon i Internet,
– przyjmowane będą jedynie osoby zdrowe (przed wizytą dokonywany będzie pomiar temperatury i krótka ankieta),
– wymagana będzie ograniczona liczba klientów w salonie oraz przyjmowanie klientów w odpowiednich odstępach czasowych,
– nie będą funkcjonować poczekalnie, zaś rzeczy osobiste klienci będą mogli przechowywać w workach,
– klienci proszeni będą o noszenie maseczek, rękawiczek lub dezynfekcję rąk,
– możliwe będzie korzystanie z akcesoriów i tekstyliów jednorazowych lub wielorazowych odpowiednio zdezynfekowanych po każdym kliencie,
– będzie zakaz podawania klientom kawy czy herbaty (wyjątek będzie stanowiła woda w jednorazowych opakowaniach),
– wprowadzony zostanie zakaz używania telefonów komórkowych,
– wprowadzony zostanie zakaz używania testerów produktów,
– płatności będą mogły być dokonywane jedynie w sposób bezgotówkowy.
SPORT
Również od 18 maja wraca możliwość organizowania prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych. Na razie zamknięta pozostanie część obiektów sportowych pod dachem. Chodzi m.in. o siłownie, sale fitness, ścianki wspinaczkowe czy baseny.
Natomiast od poniedziałku będzie więcej wolno na boiskach sportowych. Rząd zezwolił na zwiększenie ilości sportowców na otwartych boiskach i orlikach.
- na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
- na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).
Jeśli chodzi o hale sportowe i obiekty sportowe pod dachem, to na razie wiąże się to z limitami ćwiczących. Nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:
- 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
- 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
- 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
- 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).
Koronawirus: ile osób może grać na boisku?
Sport i koronawirus: czy można korzystać z boisk? Wprowadzono również możliwość podzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).
KOMUNIKACJA
Od poniedziałku zostaną zmienione także reguły funkcjonowania komunikacji miejskiej. Będzie zwiększony limit pasażerów. Jeśli do tej pory mieliśmy 50 miejsc siedzących w jakimś pojeździe, to można było wpuścić 25 pasażerów. Teraz jeśli teraz mamy 50 siedzących i 100 stojących, to będzie to ok. 45 pasażerów.
KOŚCIOŁY
Premier poinformował też o zwiększeniu limitu liczby osób w kościołach.
– Od najbliższej niedzieli, od 17 maja włącznie w kościele będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Dzięki temu więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwach. To bardzo ważne, żeby podtrzymać silnego ducha, który jest w Polakach – tłumaczył premier.
Red./EG