POWIAT. Płynie Wisła, płynie…

2020-06-30 3:16:35

Sytuacja hydrologiczna w na głównych rzekach w kraju zbliża się lub przekracza stany ostrzegawcze. Niektóre regiony w Polsce już walczyły z podtopieniami i powodzą. A jak jest u nas?

Na Wiśle główna fala wezbraniowa zaczęła pojawiać się już w weekend. W sobotę i niedzielę stan wody w punkcie pomiarowym w Modlinie stale się ponosił. W poniedziałek (29.06) rano zanotowano 630 cm, to tylko 20 cm mniej od stanu alarmowego. Po kilku godzinach zanotowano nieznaczny spadek do 624 cm. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Stan alarmowy został osiągnięty na punktach pomiarowych w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej i przekroczony odpowiednio o 4 i 7 cm (Biuletyn hydrologiczny z dnia 29.06.2020 godz. 8:00).

Służby na bieżąco monitorują podległy teren na obrzeżach wszystkich rzek: Wisły, Narwi i Wkry i ostrzegają o ewentualnych zagrożeniach. Jak poinformował nas oficer prasowy nowodworskiej straży mł. bryg Tomasz Wołoszyn:

W sobotę (27.06) na Wiśle na wysokości Osiedla Młodych został zlikwidowany przekop technologiczny prowadzony na zlecenie RWE, co zapobiegło rozlaniu się wady na tereny przybrzeżne. Cała akcja była prowadzona pod nadzorem przedstawicieli Sztabu Kryzysowego ze Starostwa oraz przedstawicieli właściciela terenu, czyli Wód Polskich. W chwili obecnej nie mam sygnałów o żadnych zagrożeniach. Natomiast chciałbym zwrócić szczególną uwagę mieszkańców sytuację pogodową, która w najbliższym czasie może wiązać się z dużą dynamiką. Nie lekceważyć alertów pogodowych przesyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i stosować się do zaleceń służb.

W najbliższym czasie możemy spodziewać się ulewnych deszczy, burzy i silnych wiatrów. To może spowodować ponowny wzrost stanów rzek. Dlatego wszystkim spacerowiczom, wędkarzom i kajakarzom polecamy szczególność ostrożność w czasie przebywania na brzegach lub wodach naszych rzek. Najlepiej zrezygnować z uprawiania swoich pasji do czasu ustabilizowania się sytuacji.

 

GM /Fot. Facebook Ochotnicza Straż Pożarna – Ratownictwo Wodne

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *