POWIAT NOWODWORSKI. Pacjencie, radź sobie sam

2020-11-15 1:24:06

Trudna sytuacja w jakiej znajduję się obecnie służba zdrowia dotyka nie tylko osoby zarażone Covid-19. Całe rzesze pacjentów, którzy chcą skorzystać z państwowej opieki zdrowotnej muszą uzbroić się w ogromne pokłady cierpliwości, by umówić wizytę nie tylko u specjalisty, ale i u lekarza rodzinnego

Po zmianie systemu organizacji pracy lekarzy rodzinnych i wprowadzeniu tzw. teleporad wielu pacjentów skarży się, że trudno jest im dodzwonić się do lokalnych przychodni. Wizyty wyznaczane są w odległych terminach, a na uzyskanie kodu e-recepty, nawet na leki przyjmowane na stałe trzeba poczekać czasem kilka dni.

Na forach internetowych pacjenci skarżą się, że najgorsza sytuacja jest w przychodni przy ul. Pileckiego. Dodzwonienie się do przychodni graniczy z cudem

-Biorąc pod uwagę, że nie mają teraz pacjentów stacjonarnie, a ośrodek jest pusty to jest to żenujące, że raz się udaje dodzwonić, a innym razem cały dzień nie można. Damy pieniądze biorą, a łaskę robią, że telefon odbiorą – pisze jedna z internautek.

Sami sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w przychodni przy ul. Paderewskiego. Po połączeniu się z recepcją czas oczekiwania na połączenie z operatorem to około 20 min. Po tym czasie raz udało nam się uzyskać połączenie innym razem rozmowa została zerwana w momencie, kiedy oczekiwaliśmy jako pierwszy pacjent w kolejce. Można powiedzieć, że połączenie się z lokalnymi przychodniami to istna loteria.

Wiele spraw związanych z naszym zdrowiem np. uzyskanie e-recepty, e-skierowania czy e-zwolnienia można załatwić zdalnie bez konieczności połączenia z przychodnią. W tym celu została stworzona przez Ministerstwo Zdrowia specjalna aplikacja Internetowe Konto Pacjenta.

Jak się zalogować?

By zalogować się do IKP trzeba spełniać kilka warunków, które szczególnie dla osób starszych mogą stać się przeszkodą nie do przeskoczenia. Pacjent musi posiadać profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Można też zalogować się przez konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP lub przez Bank Spółdzielczy. Pozostali pacjenci powinni założyć profil zaufany co można dokonać elektronicznie lub poprzez wizytę w Urzędzie Skarbowym, ZUS-ie lub oddziale NFZ, a następnie postępować według wskazówek na stronie internetowej IKP.

Jakie możliwości daje IKP?

Będąc zalogowanym pacjentem można poprzez aplikację uzyskać:

– e-receptę SMS-em lub e-mailem – wystarczy, że podasz swój numer telefonu lub adres e-mail,

– wykupisz leki z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji,

– udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków,

– masz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia,

-odbierzesz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji, np. telefonicznej, z lekarzem)

– odbierzesz e-skierowanie

– sprawdzisz wynik testu na koronawirusa

– złożysz wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

W sytuacji w jakiej obecnie znajduję się państwowa służba zdrowia warto poświęcić chwilę czasu, aby zalogować się do IKP i zaoszczędzić sobie frustracji związanych z dodzwonieniem się do lekarza rodzinnego.

GM, fot. archiwum

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *