POWIAT NOWODWORSKI. Jak otrzymać bon turystyczny 500+?

2020-07-21 12:15:24

W piątek prezydent podpisał ustawę o bonie turystycznym 500+. Kiedy i jak będzie można go odebrać?

Za nami już prawie połowa wakacji, jednak bon turystyczny 500+ nie jest jeszcze dla dzieci dostępny. Prawdopodobną datą podawaną przez rząd jest przełom lipca i sierpnia. Przypomnijmy, że dopłatę w wysokości 500 zł do wypoczynku ma otrzymać każde dziecko poniżej 18 roku życia, natomiast dziecko niepełnosprawne ma otrzymać 1000 zł. Jest to ostateczny kształt ustawy, bowiem pierwotnym pomysłem było, aby przysługiwał on wszystkim pracującym na umowie o pracę w kwocie 1000 zł. Ostatecznie zdecydowano się okroić kosztem bezdzietnych pracujących osób oraz emerytów i rencistów i przyznać dofinansowanie dzieciom.

Bon został wprowadzony z założenia po to, aby wspomóc rodzimą turystykę (możemy nim płacić za usługi tylko w Polsce) i pomóc jej przetrwać kryzys spowodowany pandemią COVID-19.

Ze wsparcia skorzystają zatem osoby objęte świadczeniem 500+, opiekunowie dzieci w rodzin zastępczych i dzieci objętych instytucjonalną pieczą zastępczą. Z bonu skorzystają też rodzice pracujących za granicą, co początkowo nie było planowane przez rząd. W przypadku sprawowania opieki naprzemiennej, każdy z rodziców będzie mógł wykorzystać po połowie kwoty przyznanej na dziecko. Bon przysługiwał będzie również na dzieci, które urodzą się do końca 2021 roku.

Jak otrzymać bon?

Bon będzie można uzyskać rejestrując się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, czyli podobnie, jak w przypadku programu 500+. Profil Zaufany jest jednym ze sposobów logowania. Można to zrobić także posługując się kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Profil na PUE ZUS można założyć także m.in. przy pomocy bankowości elektronicznej.

Bon po weryfikacji wniosku zostanie wysłany do odbiorcy SMS-em lub e-mailem – zależy czy wnioskujący poda adres mailowy czy numer telefonu. Będzie to 16-cyfrowy numer, który jest rodzajem kodu, za który zapłacimy za usługę noclegową. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany w SMS. W swoim profilu klient będzie widział, ile pieniędzy zostało na jego koncie w ramach bonu turystycznego. Z bonu można korzystać wielokrotnie, aż do momentu wykorzystania całkowicie kwoty.

Gdzie można zrealizować bon?

Bonem możemy opłacić usługę noclegową, kolonie, obóz sportowy itd. Nie będzie można opłacić nim kosztów przejazdu, posiłku czy atrakcji typu dmuchańce, quady czy park linowy, a jedynie nocleg lub nocleg i posiłek, pod warunkiem że jest on integralną częścią pobytu. Lista przedsiębiorstw i organizacji pożytku publicznego uczestniczących w programie jest obecnie tworzona przez Polską Organizację Turystyczną i ukaże się na stronie bon turystyczny.gov.pl i na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej – ma się na niej znaleźć około 100 tys. podmiotów.

Kto zyska?

Jak się okazuje, potencjalnie na bonie skorzystają przedsiębiorcy oferujący noclegi w konkurencyjnych cenach. Ciężko bowiem oczekiwać od rodziny, aby zakwaterowała się w kilku-gwiazdkowym hotelu, gdzie wysokość bonu nie wystarczyłaby na pokrycie nawet jednego noclegu. Branża turystyczna również zwraca uwagę, że hotele czy pensjonaty ukierunkowane na klienta biznesowego lub oferujące np. specjalne zaplecze, sale konferencyjne czy SPA, również nie odczują gotówkowego zastrzyku.

Według danych Ministerstwa Rozwoju, bonem będzie objętych prawie 6,5 mln dzieci, a łączne wsparcie wyniesie 3,5 mld zł.
EG

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *