POWIAT. Nie masz skrzynki na listy? Słono zapłacisz

2020-05-06 1:26:41

W kontekście pomysłu przeprowadzenia wyborów prezydenckich metodą korespondencyjną pojawił się problem skrzynek na listy, a właściwie ich braku

Majowe wybory prezydenckie mają odbyć się drogą korespondencyjną. Tak przynajmniej zakłada projekt ustawy, nad którym w dniu oddania numeru do druku (4 maja) procedował jeszcze senat. W założeniu, Poczta Polska miała dostarczyć każdemu uprawnionemu do głosowania obywatelowi pakiet wyborczy zawierający: kopertę zwrotną, kartę do głosowania, kopertę na kartę do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Listonosz nie wręczy jej osobiście, ze względu na rygory przeciwepidemiczne. Pakiet ma wrzucić do skrzynki pocztowej wyborca.

Pierwszy problem pojawia się wtedy, kiedy ktoś nie ma skrzynki. Listonosz może wtedy zostawić pakiet na ogrodzeniu, jednak musi to odnotować w raporcie. Jednak brak skrzynki na listy, to nie tylko problem nadchodzących wyborów, tylko wysoka grzywna dla właściciela posesji.

W ustawie z 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowe znajduje się zapis, który nakłada obowiązek posiadania skrzynki pocztowej. Jak czytamy, “właściciel lub współwłaściciele nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny; budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową”.

Za brak skrzynki na listy przy posesji grożą kary grzywny od 50 zł do nawet 10 000 zł.

Ewa Gruszka

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *