POWIAT. Narkotykowy koszmar
2017-02-16 12:00:48
W ubiegłym roku, na łamach Tygodnika Nowodworskiego niejednokrotnie pisaliśmy na temat przestępstw narkotykowych popełnianych na terenie powiatu nowodworskiego. Dość często pojawiały się informacja o zatrzymaniach osób posiadających choćby śladowe ilości środków odurzających. Niestety jest to kropla w morzu, a po narkotyki coraz częściej sięgają osoby nieletnie.
O tym że problem narkotykowy istnieje świadczy chociażby fakt że już w tym roku, na terenie naszego powiatu doszło do dość głośnego zatrzymania 37–letniego Wojciecha Ł. Posiadającego ponad 60 gram różnego rodzaju środków odurzających w tym marihuany, amfetaminy a także pochodną efedryny. Ilość narkotyków znalezionych w domu mężczyzny może oznaczać że ww. środki, przeznaczone były na handel, a co za tym idzie, najprawdopodobniej trafiłyby na ulice.
Narkomania w liczbach
W zeszłym roku, kilkanaście razy pisaliśmy o zatrzymaniach w związku z posiadaniem różnego rodzaju środków odurzających. Jak się okazuję po narkotyki nie sięgają już tylko różnego rodzaju patologie, a coraz częściej młodzież w wieku szkolnym. Najczęściej łapane są przypadkowe osoby wpadające z niedużą ilością środków odurzających. Niestety dużo rzadziej w ręce Policji wpadają dilerzy, którzy stanowią największy problem. Niejednokrotnie sami nie używają. Po prostu sprzedają śmierć. To idealny biznes. Koszty wytworzenia, są minimalne a zyski ogromne. Nie da się określić ile osób w Polsce jest uzależnionych od narkotyków. Jednak liczba ta waha się od 100 tys do 120 tys. osób. Coraz częściej po narkotyki sięgają osoby młode. Wg badań przeprowadzonych przez Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomani przeprowadzonych w roku 2015 na grupie 13 218 uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych 48,8% ankietowanych mężczyzn i 37,9 ankietowanych kobiet przynajmniej raz w życiu paliła marihuanę lub haszysz. Niżej na liście znajduję się amfetamina. Tutaj odsetek jest nieco niższy 8,3% u męskiej części ankietowanych i 4,7% u żeńskiej. Najrzadziej wśród młodzieży szkolnej pojawiają się narkotyki aplikowane przez strzykawki.
Moda na narkotyzowanie się
– Palę, bo wtedy przestaję się przejmować. – Moi rodzicie się ciągle kłócą. – Jak zapalę, po prostu nie myślę – to tylko przykład. Ale w rzeczywistości, coraz częściej o to właśnie chodzi. Narkotyki stały się znieczulaczem. Odskocznią od szarej rzeczywistości, w której rodzice nie mają czasu dla swoich dzieci czy to z powodu własnych problemów, ambicji, czy zwykłej pogoni za pieniądzem.
Dodatkowym „atutem” narkotyków jest to że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych, granice zdają się zacierać. Kolejnym częstym powodem flirtu z narkotykami jest brak akceptacji wśród rówieśników. Wezmę, moje problemy znikną. To częste przekonanie.
Jak walczyć z narkomanią?
Najważniejsze w całym procesie walki z dilerami i ich towarem jest rozmowa. Narkotyki nie są tematem tabu jak w latach `70 czy `80 gdzie peerelowskie władze problem bagatelizowały. A najlepszym sposobem walki z narkomanią była przysłowiowa pałka milicyjna. Niestety w chwili pojawienia się słowa narkotyki, pojawia się strach. Rodzice boją się rozmawiać o środkach odurzających ze względu na ciekawość swoich dzieci. Kolejnym etapem walki z narkomanią jest otwieranie specjalnych ośrodków, w tym również zamkniętych ośrodków dla osób uzależnionych. Miejsc gdzie wykwalifikowana kadra opiekunów, pokaże młodym uzależnionym ludziom jak żyć bez kolejnej dawki i pomoże im zderzyć się z szarą rzeczywistością już po odwyku. Niestety w miejsce jednego schwytanego przez policję dilera, pojawia się co najmniej dwóch następnych. Wg statystki otrzymanej z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim w zeszłym 2016 roku policjanci zabezpieczyli przeszło 5,5 kg marihuany, 129 gram Metaamfetaminy, 103 gram Haszyszu oraz 47 gram czystej chemicznie Amfetaminy. W związku z posiadaniem, uprawą i sprzedażą narkotyków wszczęto równo 50 postępowań z czego zarzuty usłyszały 43 osoby z czego dwie osoby nieletnie czyli takie, które w momencie popełnienia czynu zabronionego nie ukończyła 17 roku życia.
Shultz