POWIAT. Góry śmieci piętrzą się przy cmentarzach

2021-06-16 8:18:33

Pomiechowo – kontener już dawno się zapełnił

Okoliczne cmentarze stosują różne rozwiązania związane z utylizacją śmieci pochodzących z porządkowania grobów. Często sterty starych kwiatów, wypalonych zniczy czy plastik po wkładach zalegają w okolicy cmentarza i straszą swoim wyglądem bardziej niż cmentarne duchy


Do odwiedzin pobliskich cmentarzy zainspirował nas post, który pojawił się na forum mieszkańców gminy Pomiechówek. Zdjęcie hałd śmieci zalegających na terenie cmentarza parafialnego w Pomiechowie oburzyło wielu forumowiczów. Komentarze, które pojawiły się pod postem wskazywały na to, że sytuacja utrzymuje się od dłuższego czasu, a rozmiar wysypiska może faktycznie na to wskazywać. Mieszkańcy jednocześnie proponowali różne rozwiązania np. wprowadzenie segregacji śmieci, by zapobiec w przyszłości podobnej sytuacji. Skontaktowaliśmy się z proboszczem Parafii pw. Św. Anny w Pomiechowie, który w pierwszych słowach naszej rozmowy przeprosił mieszkańców za zaistniałą sytuację.
– W ostatnim czasie mieliśmy na naszym cmentarzu pogrzeby kilku znanych i znamienitych osób. Wielu bliskich osób chciało im towarzyszyć w ostatniej drodze jednocześnie przynosząc ze sobą dużo kwiatów. Potem wieńce i wiązanki są przez rodziny utylizowane na wysypisku i stąd zebrało się ich więcej niż zwykle. Parafia ma podpisaną umowę z firmą Eko-Zysk, która na nasze zlecenie zabiera nieczystości. Taka potrzeba została już przeze mnie zgłoszona i jestem przekonany, że na początku tego tygodnia śmieci zostaną uprzątnięte – wyjaśnił ksiądz proboszcz Tomasz Cymerman. Dowiedzieliśmy się też, że roczny koszt umowy na wywóz nieczystości cmentarnych w parafii w Pomiechowie opiewa na kwotę ok. 80 tys zł.

Zakroczym – za płotem jest altana, ale rzadko trafiają do niej śmieci

W Zakroczymiu też rośnie góra śmieci

Odwiedziliśmy również cmentarz parafii w Zakroczymiu. Za parkanem cmentarza znajduję się wymurowane stanowisko do utylizacji śmieci. Niestety widać, że wiele osób odwiedzających swoich bliskich nie zadaje sobie trudu przejścia kilku kroków dalej i śmieci wyrzucane są bezpośrednio za płot. Po kilku tygodniach od ostatniego uprzątnięcia urosła w tym miejscu spora góra nieczystości.
– Jakiś czas temu pod cmentarzem były ustawione dwa kontenery. Bardzo szybko zapełniały się odpadami i musieliśmy często zamawiać ich opróżnianie. To kosztowało zdecydowanie drożej niż wywózka co kilka miesięcy. Dlatego teraz zamawiamy wywóz mniej więcej co trzy miesiące. Koszt zutylizowania takiej ilości, jaka zebrała się teraz to ok. 25 tys zł. Ostatni raz wywóz był w kwietniu. Następny będzie jeszcze w tym miesiącu. Na nagromadzenie śmieci ma również wpływ wiosenna pora roku, kiedy bliscy i rodziny częściej odwiedzają groby porządkując je po zimnie – tłumaczy sytuację ks. kan. Witold Godleś, proboszcz parafii w Zakroczymiu, administrator cmentarza.

Twierdza i Modlin Stary poradziły sobie lepiej

Cmentarz w Modlińskiej Twierdzy położony tuż koło Cmentarza Wojskowego jest zdecydowanie mniejszy od dwóch wyżej wymienionych. Dlatego problem zalegających śmieci rozwiązało wystawienie na jego terenie kontenera, do którego wrzucane są nieczystości. Wygląda to estetycznie i widać, że odwiedzający dbają, by śmieci trafiały prosto do kontenera a nie obok. Podobną sytuację zastaliśmy na nekropolii w Modlinie Starym. Jest wybudowana wiata śmietnikowa, której odsłonięta część umiejscowiona jest tyłem do głównej alei. Obok jest też wystawiony kontener, który jak zapewnili nas sprzedawcy jest regularnie opróżniany. Widać dbałość o estetykę miejsca spoczynku zarówno przez administratora, jak i osoby odwiedzające cmentarz.

Modlin Stary – kontener i altana rozwiązują problem

Warto zmienić przyzwyczajenia

W Nowym Dworze Mazowieckim przed głównym wejściem wystawione są kontenery. Jednak co jakiś czas można zaobserwować, że góra śmieci pojawia się za parkanem w nowej części cmentarza od strony torów kolejowych. Choć jest tam wywieszony zakaz utylizacji, wiele osób z przyzwyczajenia bądź lenistwa wyrzuca nieczystości właśnie w to miejsce.
Być może, jeśli sami będziemy dbać o to, by śmieci trafiały do kontenerów lub altanek śmietnikowych, widoki nieuporządkowanych gór śmieciowych rzadziej będą się pojawiać w miejscach wiecznego spoczynku.

Małgorzata Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *