Facebook
POWIAT. Diety radnych poszybowały w górę

2021-11-09 12:41:17

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Powiatu nie wszyscy byli zgodni, aby przyznać sobie podwyżki diet w zaproponowanej
przez Zarząd Rady wysokości. Ostatecznie głosami koalicji uchwała została przegłosowana, co oznacza podwyższenie wynagrodzenia za zasiadanie w radzie od 60 do nawet 75%


Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz samorządowe pochodzące z wyboru. Nie ma jeszcze aktów wykonawczych i ustawa nie została opublikowana, ale już wiadomo, ile będzie wynosiła podwyżka diet nowodworskich radnych w Starostwie. Podwyżki diet mają być wyrównane od dnia 1 sierpnia br.

Nie zmienili porządku obrad – bo to populizm

Już na etapie uchwalania porządku obrad Radna Katarzyna Kręźlewicz złożyła wniosek o zdjęcie punktu głosowania na uchwałą dotyczącą podwyżek i ponowne przedyskutowanie wysokości stawek. Wniosek przepadł w głosowaniu, nie poparła go tzw. koalicja, która ma większość głosów w radzie. W późniejszej dyskusji radna Kreźlewicz dopytywała skąd będą pochodziły pieniądze na wypłacenie podwyżek, które należy wyrównać od sierpnia – jak przytoczyła, to na obecny rok kwota 96 tys. zł. Skarbnik Starostwa poinformowała, że to wykonanie większego podatku dochodowego Cit – zapewni zabezpieczenie środków.

Nic się nie zmienia, to tyko wskaźnik

Przewodniczący Rady Zdzisław Szmytkowski przy wsparciu Wicestarosty Nowodworskiego Pawła Calaka starali się przekonać członków Rady, że w sprawie podwyżek nic się nie zmienia tylko wskaźnik, który wyznaczył ustawodawca. – Te podwyżki są spowodowane naszą decyzją tylko pośrednio. Wcześniej wyszło rozporządzenie, a jeszcze wcześniej były obniżki i o tym też trzeba pamiętać – dodał Dariusz Tabęcki Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych, Infrastruktury i Bezpieczeństwa.

Decyzja nie była w pełni skonsultowana

Radni z opozycji mieli wątpliwości co do trybu procedowania uchwały. – Uchwała powinna być procedowana przez wszystkie komisje, a nie tylko jedną. Przecież dotyczy nas wszystkich i wszyscy powinniśmy mieć możliwość wyrażenia swojego stanowiska. Dlaczego brak jest dyskusji? – dopytywała radna Elżbieta Kapałka.
Podwyżki są dość znaczne, bo np. w przypadku przewodniczącego rady, który otrzymywał 2000 zł, po zmianie będzie to blisko 1,5 tys. więcej. Wiceprzewodniczący rady zarobi o ponad 1 tys. zł więcej, a radny zasiadający w co najmniej dwóch komisjach, który otrzymywał dietę w wysokości 1200 zł, po zmianie otrzyma ponad 1900 zł. – Dla mnie to jest bardzo smutne, co tu się dzieje. Jednym zarzuca się populizm to ja powiem tylko, że to jest dla mnie zwykła pazerność – skomentowała wysokości stawek radna Anna Maliszewska.
Z taką oceną nie zgodził się Przewodniczący Rady Zdzisław Szmytkowski. – Chciałem podkreślić, że osoby rządzące w tym kraju wreszcie zrobiły coś dobrego. Uważam, że te podwyżki nam się po prostu należą. I chciałbym, żeby diety wszystkich radnych, funkcyjnych czy nie zostały podane do wiadomości i opublikowane na stronie Starostwa, bo ja się nie wstydzę tego ile będę zarabiał – skwitował przewodniczący.
W głosowaniu nad uchwałą wzięło udział 19 członków rady. 12 głosów było za przyjęciem uchwały w takim kształcie, w jakim została przedstawiona, 7 było przeciw. Wniosek jest taki, że nawet Ci co wysokich podwyżek nie chcieli – i tak je dostaną.

Małgorzata Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *