Facebook




POWIAT. Dieslem i benzyniakiem tylko po wsi

2021-02-09 11:17:24

W artykule, który ukazał się pod koniec listopada ubiegłego roku pt. “Powiat nowodworski krainą… gratów” pisaliśmy m.in. o tym, że duża część mieszkańców naszego powiatu jeździ starymi samochodami. Niestety, okazuje się, że już od 2021 r. ponad połowa mieszkańców będzie musiała przesiąść się w nowsze auta. Powód? Przepisy środowiskowe

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że samorządy przyklasnęły pomysłowi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który już od dawna pracuje nad wyeliminowaniem silników dieslowych z największych miast, a przynajmniej ze ścisłych ich centrów w najbliższym czasie. Ma to się rozpocząć już w tym roku i ma być rozłożony w czasie do 2025 r.

Jak to ma wyglądać w praktyce?

Miasta liczące powyżej 100 000 mieszkańców będą musiały wyznaczyć tzw. strefy czystego transportu, gdzie docelowo będą mogły poruszać się tylko samochody elektryczne, wodorowe lub napędzane gazem ziemnym.
Miasta powyżej 100 000 mieszkańców to: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Toruń, Sosnowiec, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Opole, Tychy, Gorzów Wielkopolski, Płock, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin
Na szczęście zakaz będzie wprowadzany stopniowo. Od 2021 do 2025 roku, najstarszymi samochodami, które będą mogły poruszać się w strefach, będą te z homologacją EURO 4, a więc produkowane od 2006 roku. Przykładowe samochody, którymi nie wjedziemy do strefy, a więc produkowanymi przed 2006 r. są np. Fiat Stilo, BMW E36, Hyundai Santa Fe, Toyota Avensis II, Seat Toledo, Mercedes-Benz Klasa A, Volkswagen Golf Mk4, BMW E46, Renault Scenic czy Volvo S60.

Młodsze auto albo komunikacja

Według oficjalnych statystyk, na koniec 2018 r. w powiecie nowodworskim było zarejestrowanych ponad 60 000 aut osobowych, z czego ponad 35 000 osobówek liczyła sobie powyżej 16 lat. Tak więc wedle pomysłu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ponad 35 tysięcy zarejestrowanych aut jest na tyle wiekowych, a do tego wyprodukowanych przed 2006 r., że kierowcy będą mieli coraz większy problem z wjazdem do centrum Warszawy czy nawet Płocka. Jedynym wyjściem pozostaje więc przesiąść się do komunikacji zbiorowej, co w przypadku zwłaszcza mieszkańców mniejszych miejscowości może być problematyczne lub zostaje wymiana auta na młodszy model. Nie będzie to jednak rozwiązanie na stałe, ponieważ należy mieć na uwadze, że za kilka lat zacznie obowiązywać kolejna norma, która stopniowo będzie eliminowała silniki diesla i benzynowe na rzecz elektrycznych lub wodorowych. Tych, póki co, są śladowe ilości na drogach, m.in. ze względu na małą ilość stacji ładowania (kilkanaście tysięcy zarejestrowanych aut elektrycznych w całej Polsce).
Normy EURO

Normy emisji spalin zaczęto wprowadzać na początku lat `90-tych i średnio co 5 lat w życie wchodzi wyższa norma, która obniża dopuszczalną ilość spalin emitowanych przez samochody do środowiska. W latach 2021-2025 w strefach czystego transportu będą mogły poruszać się samochody spełniające normę EURO 4. Taką normę spełniają tylko auta wyprodukowane po 1 stycznia 2006 r. Od 2026 do 2030 roku kolejnymi samochodami, które zostaną wyłączone z ruchu po centrum będą te z homologacją Euro 5 (wyprodukowane przed 2011 rokiem). Natomiast w latach 2031-2035 – Euro 6 (wyprodukowane przed 2015 rokiem).

I tak nas to nie ominie

Takie strefy stosowane są już w wielu krajach w Europie, a w Polsce pierwsza z nich pojawiła się testowo w Krakowie. Nie przetrwała jednak ona próby czasu, a dziś nawet urzędnicy nie bardzo wiedzą, kto może, a kto nie może do niej wjeżdżać. Ponadto, ustawa o elektromobilności określa, że miasta “mogą”, a nie “muszą” wprowadzić taką strefę. Dla samorządów wprowadzenie stref w jakimś stopniu na pewno poprawiłoby jakość powietrza w mieście oraz rozwiązałoby problem parkowania w centrum miasta.

Dla środowiska na pewno jest to dobra wiadomość. Dużo gorsza jednak dla naszych portfeli.

EG

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *