POWIAT. COVID-19 – Dziesięciokrotny wzrost pozytywnych wyników

2020-10-06 1:08:26

Nowodworskie Centrum Medyczne kontynuowało program testów na obecność w organizmie koronawirusa, jak też przeciwciał świadczących o tym, że pacjent zetknął się z wirusem. Na 63 wykonane testy, aż dziesięć z nich okazało się pozytywne. To jest prawie dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z początkowym okresem ich przeprowadzania

Te szokujące dane nie świadczą oczywiście o tym, iż co szósty mieszkaniec naszego powiatu jest lub był zarażony tym wirusem. Jak powiedział nam jeden z lekarzy, badania najczęściej wykonują osoby, które podejrzewają, iż mogły zetknąć się z osobą chorą. To jedna szósta spośród tej grupy ludzi odbiera wynik dodatni. Nie zmienia to faktu, że statystycznie jest to grupa bardzo znacząca i stanowiąca poważne ryzyko przenoszenia wirusa na kolejne osoby.

Dyrekcja Nowodworskiego Centrum Medycznego informuje, iż wychodząc naprzeciw panującej pandemii, wykonuje testy na koronawirusa SARS-CoV-2 metodą RT-PCR (tj. przez pobranie wymazu z górnych dróg oddechowych). Koszt takiego badania to 380 zł. Podczas, gdy w innych podmiotach trzeba za niego zapłacić aż 500 zł. Badanie takie można przeprowadzić  przy ul. Miodowej 2 w budynku Nocnej Pomocy Lekarskiej codziennie w godzinach od 8:00 do 12:30, zaś w pilnych przypadkach, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, nawet przez całą dobę. Jeśli badanie ma być wykonane grupie osób (powyżej 10), istnieje możliwość dojazdu pracownika NCM i pobrania badania we wcześniej uzgodnionym miejscu. Na wynik trzeba czekać zaledwie od 12 do 24 godzin. Badania są wykonywane przez wiodące laboratorium warszawskie Warsaw Genomics.

NCM wykonuje też badania w kierunku przeciwciał IgG oraz IgM na COVID-19. Test na obecność przeciwciał IgG skierowany jest do osób zdrowych, które nie mają objawów choroby i nie są w stanie kwarantanny, a chcą jedynie sprawdzić, czy były zakażone COVID-19 w przeszłości. Test pozwala wykryć przeciwciała w klasie IgG, których obecność świadczy o przebytym zakażeniu zarówno u osób bezobjawowych, niepełnoobjawowych, jak i pełnoobjawowych.

Wykonanie testu umożliwia wczesną reakcję na potencjalne powikłania w przypadku osób bezobjawowych. Możliwe powikłania mogą powiem dotyczyć układu krążenia i serca, układu nerwowego, mózgu, płuc, nerek a także układu odpornościowego.

Przeciwciała IgM mogą być wykrywane u pacjentów chorych na COVID-19 w fazie objawowej choroby, gdy RNA wirusa nie jest już wykrywalne. Obecność tych przeciwciał pozwala na zidentyfikowanie niedawnej infekcji oraz ocenę przebiegu choroby.

Producentem testów jest amerykańska firma Abbott Laboratories – światowy potentat i lider w dziedzinie dostarczania produktów diagnostycznych. Odczynniki do wykonania testu produkowane są w USA.

Koszt pojedynczego badania to 65 zł., co jest najniższą ceną na rynku. Natomiast koszt dwóch badań (IgG + IgM) w pakiecie to 95 zł. To badanie wykonywane jest w Przychodni Specjalistycznej przy ul. Paderewskiego 7, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-10:00.

Piotr Korycki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *