POWIAT. Bolszewika goń! Także dziś

2020-08-20 2:02:56

Kilkadziesiąt kajaków z biało-czerwonymi flagami wypłynęło w sobotę w wielokilometrową trasę ze Śniadówka do Modlina

Malownicze brzegi Wkry sprawiają, że jej nurt przez kilka miesięcy pełen jest wszystkiego, co pływa, lecz tym razem uczestników spływu jednoczyła jedna myśl – chęć uczczenia 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami. Jego organizator, Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek przy wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego postanowił w ten sposób wpisać się w nowodworskie uroczystości rocznicowe

Spływ rozpoczął się już na plaży w Modlinie, skąd uczestnicy zostali przewiezieni autokarami do Śniadówka. Na trasie towarzyszyli im przewodnicy: Elżbieta Wiercińska i Piotr Skonieczny, którzy przybliżali historię wydarzeń sprzed 100 lat. Zaś po dotarciu na metę na uczestników czekał poczęstunek, pamiątkowy medal i okolicznościowe gadżety. Natomiast już na zakończenie imprezy, o roli Modlina w Bitwie Warszawskiej opowiadał zgromadzonym przewodnik Maciej Kostrzewski.

Centralne, powiatowe uroczystości rocznicowe rozpoczęły się uroczystą Mszą św.  w nowodworskim kościele pw. Św. Michała Archanioła, gdzie obok przedstawicieli władz miasta i powiatu zgromadzili się ci spośród mieszkańców, dla których historia nadal jest nauczycielką życia. Niezwykle ważkie słowa padły podczas wygłoszonej homilii, kiedy to ksiądz proboszcz Andrzej Kwiatkowski pokreślił doniosłość czynu Narodu Polskiego z 1920 roku, ale szczególnie mocno podkreślał wagę obecnej walki z tymi, którzy chcą nas zniszczyć, jako Naród i jako chrześcijan, siejąc demoralizację i dekadencję.
Po Eucharystii zebrani, jak każdego roku, przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie po krótkich przemowach złożone zostały wieńce i znicze.
Po południu wystartował wyścig kolarski Tour Bitwa Warszawska 1920, zaś wieczorem złożono kwiaty na grobach żołnierskich na cmentarzu wojennym w Modlinie Twierdzy.
Piotr Korycki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *