Facebook
POWIAT. Bezpiecznie do celu – transport dla niepełnosprawnych

2021-02-18 12:55:27
Bariery nie do pokonania stają bardzo często na drodze osób z niepełnosprawnością. Dostępność transportu dostosowanego do ich potrzeb we wsiach i małych skupiskach ludzi jest niewystarczająca lub w ogóle jej nie ma. Projekt “Bezpiecznie do celu” będzie realizował usługi indywidualnego transportu “door-to-door” i ma wprowadzić nową jakość usług transportowych w jednostkach samorządu terytorialnego – szczególnie tam, gdzie dostęp do placówek zdrowia czy rehabilitacji jest często znacznie utrudniony

 

 Realizacja programu będzie możliwa dzięki staraniom starostwa powiatu nowodworskiego, który zgłosił swój udział w ogłoszonym przez Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w konkursie grantowym. Pozyskane środki w kwocie 905 300 zł zostały przeznaczone przede wszystkim na zakup samochodu dostosowanego do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. 9-osobowy samochód zostanie dodatkowo wyposażony w schodołaz i wózek inwalidzki – nie będzie już problemu z wydostaniem się z wyższych kondygnacji budynków wielorodzinnych osób z niepełnosprawnością. Na podany niebawem numer telefonu wystarczy będzie zadzwonić, podać cel podróży i między godz. 8:00-16:00 wyruszyć, by załatwić sprawę w urzędzie, placówce zdrowia czy gabinecie rehabilitacyjnym. Dzięki usłudze, osoba z niepełnosprawnością nie będzie musiała rezygnować z udziału w szkoleniu czy w zajęciach aktywizujących. Specjalnie dostosowany samochód przyjedzie pod same ich drzwi i zawiezie do lekarza czy do centrum kultury na zajęcia. Osobie, która nie jest w stanie poruszać się samodzielnie będzie mógł towarzyszyć opiekun, oczywiście bez problemu pojedzie również tym transportem pies przewodnik.

Oferta transportu indywidualnego – taksówką do celu

Realizator programu zapewni również osobom, które nie wymagają samochodu specjalistycznego możliwość skorzystania z taksówek. Chcieliśmy Państwa poinformować o tym projekcie jako pierwsi, choć nadal trwa opracowanie dokładnych sposobów wsparcia i instrukcje dotyczące korzystania z całego programu – trzeba poczekać więc na szczegółowy regulamin. To co już wiadomo, to że skorzystają z tej możliwości mieszkańcy gmin: Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Zakroczym, Pomiechówek Czosnów i Leoncin i poruszać się tym transportem będą mogli w obrębie powiatu nowodworskiego – do Warszawy tym transportem osoby potrzebujące nie dojadą. Z założenia przejazdy mają być bezpłatne, jednak wszystko zależy od ilości zainteresowanych i od końcowego opracowanego regulaminu. Organizator dopuszcza możliwość symbolicznej opłaty za przejazd, jednak ostateczna decyzja zapadnie w najbliższym czasie.

Orzeczenie o niepełnosprawności – nie jest obowiązkowe

Przy skorzystaniu z tej usługi będzie mniej formalności – obowiązywać będzie zasada o nieobowiązkowych posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności i innych równoważnych orzeczeń (np. wydanych z ZUS).

Dofinansowano około 150 projektów, to niedużo w skali kraju więc należą się wielkie brawa Ośrodkowi Pomocy Rodzinie z Nowego Dworu Mazowieckiego za pracę nad tym projektem. Rezultatem tego zadania ma być aktywizacja społeczna osób z niepełnosprawnością, a raport ewaluacyjny pozwoli na dalsze wspieranie mieszkańców powiatu  z niepełnosprawnością w zakresie mobilności. Wniosek jest jeden, im więcej osób skorzysta ze wsparcia tym większa szansa na rozszerzenie usług i dalszą ich realizację.

Marzena Dobraczyńska

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *