POWIAT. 1000 zł kary za nieprzestrzeganie kwarantanny

2020-12-24 12:25:59

Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzona zostanie kwarantanna narodową – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zamknięte będą galerie handlowe, stoki narciarskie i hotele, w Sylwestra będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Za nieprzestrzeganie zakazów grozi nam sroga grzywna

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, tuż po świętach Bożego Narodzenia planowany jest ponowny lockdown. Ponownie zamknięte mają być galerie handlowe, ograniczoną działalność będą mogły prowadzić hotele, zamknięte będą stoki narciarskie, a dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym będzie obowiązkowa 10 dniowa kwarantanna.

Otwarte mają pozostać sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. Hotele będą dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. Infrastruktura sportowa ma być dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

Przedłużone będą dotychczasowe zasady i ograniczenia:

– Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)

– Ograniczenia w transporcie zbiorowym: (50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych).

– Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2

– Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób

– Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji

– Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki

– Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2

– Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00

– Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

Godzina policyjna w Sylwestra

W Sylwestra ma również obowiązywać tzw. godzina policyjna w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, między 19:00, a 6:00 i całkowity zakaz przemieszczania się. Od zakazu przemieszczania będą wyjątki, “takie jak niezbędne czynności służbowe oraz inne, które będą wskazane w rozporządzeniu”. Zakaz ten nie będzie dotyczył m.in. policjantów, strażników miejskich i kierowców.

Należy przypomnieć, że nawet jeśli zdecydujemy się zorganizować domówkę, to może na niej przebywać maksymalnie pięć osób, poza domownikami. Podobne zasady będą obowiązywały również w Wigilię. Za nieprzestrzeganie tego obostrzenia grozić może nawet 1000 zł mandatu.

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się, więc wyjść poza dom możemy tylko w określonych sytuacjach, a więc w celu zaspokojenia potrzeb życiowych czy do pracy. Oczywiście możemy wyjść na zamknięte podwórko, jeśli takie posiadamy, ale nie powinniśmy się pojawiać w przestrzeni publicznej – wyjaśniał rzecznik resortu zdrowia, podkreślając, że wśród wspomnianych potrzeb mieści się m.in. wizyta w aptece, czy wizyta u schorowanych rodziców – mówił w rozmowie z TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia

Andrusiewicz wyjaśnił, że w kwestii przemieszczania się samo będą obowiązywały w tej kwestii reguły zbliżone do wiosennych, kiedy to również przez pewien czas obowiązywał zakaz przemieszczania. Należy więc liczyć się z policyjną kontrolą, która może zapytać o powód przemieszczania się. Jeśli uzna go za nieuzasadniony, wówczas może nałożyć mandat.

Red.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *