Port Gdańsk i jego historia

2018-08-17 9:11:25

Gdańsk to miejsce na mapie Polski, które jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Jego uroki doceniają nie tylko nasi rodacy, ale również obcokrajowcy, którzy zachwycają się pięknymi kamienicami na ulicy Długiej, intymnym i jednocześnie interesującym klimatem tamtejszych restauracji, jak i bogatą historią okolicy. Mury miasta – podobnie, jak mieszkający tu ludzie – mają wiele do opowiedzenia. Sporo emocji wśród historyków, turystów, jak i osób mieszkających na pomorzu budzi gdański port. Jego dużego znaczenia dla regionu, ale też całej Polski, trudno jest pominąć.


Port morski Gdańsk – największy w historii?



Port morski Gdańsk jest położony na Martwej Wiśle nad Zatoką Gdańską i jest największym z bałtyckich portów. Rokrocznie bije rekordy przeładunkowe. A głównym część jego obrotów stanowią przede wszystkim paliwa płynne. Pierwsza infrastruktura portowa pojawiła się w tej okolicy już w średniowieczu. Źródła podają, że pierwszy port grodowy został zbudowany w X wieku. Znajdował się on między ulicami Sukienniczą i Tartaczną (obecne nazwy) w ramieniu rzeki Motławy. Pojedynczy ośrodek do przyjmowania środków okazał się niewystarczający, więc już 2 wieki później (na przełomie XII i XIII wieku) powstał port Starego Miasta, który został umiejscowiony po drugiej stronie rzeki na fosie podwala Przedmiejskiego. W tym samym okresie powstała także przystań Dominikanów i port Głównego Miasta, który znajdował się pomiędzy Chlebnicką a Mariacką. Porty były i pozostają do dzisiaj miejscami aktywnie obleganymi przez różne masy ludzi. Stąd w ich okolicach szybko zaczęły powstawać gospody, a na zapotrzebowanie portów również magazyny i warsztaty remontowe (dla statków).

W swojej historii doskonale wszystkim znany okres dla Gdańska jest ten, w którym znajdował się on pod władzą Zakonu Krzyżackiego. Wtedy to zabudowania portowe przeniesione na obecną wyspę Spichrzów, gdzie na ich potrzeby skonstruowano nowe nabrzeża i powstał stojący aż po dziś dzień – i będący niemałą atrakcją turystyczną – średniowieczny dźwig Żuraw.


Ważny ośrodek handlowy już w średniowieczu



Już w XV wieku Gdańsk i tym samym gdański port był niezwykle istotnym ośrodkiem handlowym w obrębie morza bałtyckiego. Rokrocznie przybijało do niego od 400 do 700 statków, a w kolejnych wiekach ich liczba ciągle się zwiększała. Głównymi towarami przewożonymi przez port było zboże, wosk, miód i drewno. Na potrzeby portu wybudowano na ciągnących się 3 km nabrzeżom 315 spichlerzy (XVII wiek). W XVIII wieku – w związku ze wzrostem znaczeni portu – wybudowano także port zewnętrzny, który funkcjonuje do dzisiaj i znany jest jako Nowy Port. Niestety podczas zaborów rola największego polskiego portu handlowego straciła na znaczeniu. Ponowny rozkwit dla tego ośrodka nastąpił dopiero po I wojnie światowej. Dane z 1938 roku pokazują, że liczba towarów przeładunkowych w stosunku do roku 1914 zwiększyła się w porcie aż trzykrotnie. Niestety wzrost nie trwał zbyt długo. W wyniku II wojny światowej blisko 15% nabrzeży zostało zniszczonych. Duże straty odnotowano także jeśli chodzi o wyposażenie portu. Aż 40% urządzeń przeładunkowych nie nadawało się do dalszego używania. Najbardziej ucierpiały jednak powierzchnie magazynowe – kluczowe dla dobrego funkcjonowania portu – których po wojnie zostało jedynie 12%.


Lata 70 ponowny rozkwit i wzrost znaczeni portu gdańskiego



Dopiero w latach 70 port Gdańsk zaczął ponownie zyskiwać na znaczeniu. W roku 1975 zbudowano nową część portu zwaną Północną, a także Rafinerię Gdańską i terminal promowy Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. W tym okresie odnotowano również rekordowe ilości przeładowanych towarów w porcie. Dane pokazują, że było ich aż 27,2 mln ton.


Gdańsk – miasto godne odwiedzenia


Historia portu gdańskiego jest niezwykle barwna, długa i burzliwa. O wiele więcej interesujących informacji możemy dowiedzieć się odwiedzając historyczne miejsca osobiście. Bez wątpienia porty i związane z nimi zabudowania są bardzo ciekawym wstępem do historii tego miejsca. Chcąc być jak najbliżej centrum wydarzeń historycznych wybierając się do Gdańska, warto jest się zakwaterować niedaleko Motławy. Stąd mamy zaledwie parę kroków do wspomnianego Żurawia, Wyspy Spichrzów i innych godnych uwagi zabudowań.



Gdańsk hotel nad morzem



Niewątpliwie hotel nad Motławą, który jest warty naszego zainteresowania to Q Hotel Grand Cru Gdańsk. Ten hotel w centrum Gdańska zagwarantuje nam nie tylko bliskość do historycznych lokacji, ale również niesamowite i klimatyczne wnętrza, luksusowe pokoje i przemiłą obsługę.

undefined

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *