Popowo pamięta i czci
2018-06-20 9:03:46
22 czerwca 1950 roku w nierównej walce z czerwonymi hordami, w okolicach Popowa Borowego polegli żołnierze Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Naprzeciwko dwutysięcznej bandzie stanął patrol NZW pozostający pod dowództwem starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”. W bitwie polegli wówczas: st. sierż. Władysław Grudziński ps. „Pilot”, st. strzelec Kazimierz Chrzanowski ps. „Wilk”, st. strzelec Czesław Wilski ps. „Brzoza”, „Zryw” i st. strzelec Hieronim Żbikowski ps. „Gwiazda”. Tam, gdzie polegli, dziś mieszkańcy oddają im należną cześć. Tak było i w minioną niedzielę, 17 czerwca 2018r.
Uroczystości, tradycyjnie już, rozpoczęły się polową Mszą św. Sprawowaną przez biskupa pomocniczego diecezji płockiej, ks. Mirosława Milewskiego. W czasie nabożeństwa, dokonano poświecenia odnowionego krzyża upamiętniającego Poległych i odczytano Apel Poległych. Asystę wojskową oddającą salwę honorową zapewnił Mazowiecki Pułk Saperów z Kazunia.
Gdy po dwóch godzinach zebrani rozeszli się do domów, krzyż-pomnik tonął już w kwiatach. Pierwsze wieńce złożyli potomkowie i krewni poległych żołnierzy, później przedstawiciele władz Nasielska, starościna Magdalena Biernacka, reprezentanci szkół i stowarzyszeń kombatanckich, Obóz Narodowo-Radykalny i osoby prywatne.
Jak informuje Stowarzyszenie im. Mieczysława Dziemieszkiewicza, obecna była między innymi Pani Anastazja Rączka, narzeczona „Pilota”, Pani Regina Świątecka, rodziny poległych żołnierzy NZW, bratanek Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” – Marek Dziemieszkiewicz a list od ministra Macieja Wąsika odczytał Artur Czapliński.
Około godz. 1 po południu rozpoczęła się druga część uroczystości, tym razem przy miejscowej szkole podstawowej. Z prelekcją historyczną pt. „Bohaterowie z Popowa Borowego” wystąpiła Pani Anna Śnieżko, żona wnuka „Pilota”, po czym odbył się „Piknik Militarny – Drogi Żołnierzy Niezłomnych”. Na zakończenie zaproszono na – po raz pierwszy w Popowie Borowym – Bieg „Tropem Wilczym”, organizowany ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Na liście zawodników pojawiały się nazwiska patriotów z całej Polski.
Niedziela 17 czerwca miała też i inny akcent. Otóż na trasie biegu „Tropem Wilczym” mieszkańcy Popowa zorganizowali pikietę przeciw planowanej budowie największego w Europie wysypiska śmieci, jakie ma powstać w Jaskółowie. O sprawie piszemy w osobnym materiale.
Piotr Korycki