Facebook

POMIECHÓWEK. Wizyta szefa MON

2019-06-06 12:16:13

Jeden z dwóch obozów zagłady na Mazowszu, Fort III w Pomiechówku już wkrótce ma szansę stać się prawdziwym miejsce pamięci o kilkudziesięciu tysiącach zamordowanych w nim Polaków. Będzie też otwarty dla badaczy naszej tragicznej historii

30 maja Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak wygłosił zapowiedź utworzenia w pomiechowskich kazamatach Miejsca Pamięci Narodowej.

– Dopiero teraz odkrywana jest skala zbrodni Niemców na Polakach, tu w Pomiechówku. Podjąłem decyzję, aby to miejsce zajmowane dotychczas przez Wojsko Polskie stało się miejscem pamięci. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy dbają o pamięć ofiar niemieckiego terroru. Chciałbym, żeby to miejsce stało się miejscem pamięci. Chciałbym, aby to miejsce było poświęcone tym wszystkim, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej. Apeluję również do wszystkich mieszkańców północnego Mazowsza, o to aby przekazywali relacje i pamiątki tej kaźni – mówił minister MON na krótkim spotkaniu z mediami.

Minister zapowiedział też powołanie zespołu ekspertów złożonych z przedstawicieli Wojskowego Biura Historycznego, MON-u, Muzeum Wojska Polskiego i Centralnej Biblioteki Wojskowej, który ma czuwać nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia. Na jego czele stanie dr Piotr Oleńczak, znany od lat z zabiegów mających przywrócić świadomości społecznej dzieje III Fortu. W opinii Błaszczaka, istotne jest, aby każdy, kto posiada wiedzę i pomordowanych, pamiątki po nich lub relacje, przekazał je do Departamentu Edukacji MON.

Wizyta ministra była też okazją do uhonorowania p. Stanisława Łoniewskiego, który w wieku 13 lat był więziony w III Forcie. 30 maja otrzymał on z rąk ministra pamiątkowy medal 100-lecia Niepodległości.

Piotr Korycki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…