Facebook

POMIECHÓWEK. Używali wody niezdatnej do picia?

2019-06-07 11:46:15

– Mamy wodę w kranie, ale nie możemy jej używać i nikt nam nie mówi dlaczego – skarżą się mieszkańcy gminy Pomiechówek. W piątek,  31 maja Urząd Gminy rozesłał do mieszkańców Kosewka, Szczypiorna, Śniadówka, Błędowa, Błędówka, Woli Błędowskiej i Pomocni SMS z informacją o tym, że woda w tych miejscowościach nie nadaje się do celów spożywczych i kontaktu ze skórą

O problemach z jakością wody w gminie Pomiechówek słychać już od dawna. Mieszkańcy regularnie alarmują, że woda, która leci z ich kranów bardziej przypomina zabarwieniem herbatę.

W piątek, 31 maja jeden z mieszkańców ww. miejscowości zaalarmował nowodworski Sanepid informując, że woda, która leci z kraju ma “kolor ciemny, konsystencję kiślu“. W odpowiedzi na zgłoszenie, pracownicy PPIS w Nowym Dworze Mazowieckim udali się do wodociągu “Kosewo”, który zaopatruje w wodę tą cześć gminy.

– Pobrano próby do badań organoleptycznych z 5 miejscowości (Wola Błędowska, Błędowo, Błędówko, Śniadówko, Kosewko) z punktów wybranych wyrywkowo na trasie. Na tej podstawie, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Mazowieckim wydał informację o braku przydatności wody do spożycia i do kontaktu ze skórą do czasu uzyskania przez Pomiechowskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne WKRA sp. z o.o. pozytywnych wyników badania wody – poinformował lek. med. Andrzej Kudelski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Pomiechowski urząd rozesłał w piątek po południu SMS-y do mieszkańców z informacją o decyzji PPIS oraz zapewnił, że “(…) będzie zapewniony zastępczy punkt poboru wody, o którym będziemy Państwa oraz sołtysów informować na bieżąco”.

W sobotę przed południem beczkowóz z wodą pojawił się w miejscowościach objętych decyzją Sanepidu. Woda w ten sposób dostarczana była codziennie. Jednak to nie uspokaja mieszkańców. Nie milkną dyskusje.

– Dostaliśmy informację około godziny 17tej, czyli wcześniej używaliśmy tej wody nie wiedząc, że nie nadaje się do niczego – mówi jedna z mieszkanek. – Teraz nawet nie wiemy co wykryto.

Nowodworski Sanepeid nie podaje natomiast informacji, że w wodzie znaleziono jakieś niebezpieczne bakterie. Co dalej?

– Po uzyskaniu wyników od zarządcy, woda zostanie ponownie pobrana z urzędu do analizy – zapowiada Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Maz.

W piątek, 7 czerwca, po tygodniu oczekiwania, mieszkańcy gminy Pomiechówek otrzymali informację, że mogą już korzystać z wody bezpośrednio z kranu.

M.A.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…