POMIECHÓWEK. Skazane na śmierć. Czy zawsze tak musi być?

2020-08-28 1:05:22

Na początku sierpnia w ponad 30-stopniowym upale w Pomiechówku, przy mało uczęszczanej ulicy, przypadkowi ludzie znaleźli w trawie, kilkadziesiąt metrów od drogi, 4 maleńkie 2,5 tygodniowe kocięta. Obok nich leżał kontenerek dla gryzoni. W pobliżu chowała się w krzakach zaniepokojona kotka. Jak rozwiązać problem nadmiaru kociąt czy szczeniąt?Miejsce, gdzie zostały znalezione koty

Wygląda na to, że pojawienie się czterech kociąt przerosło właścicieli kotki. Zabrakło im wyobraźni, bez jedzenia i picia w upale porzucone koty miały małe szanse na przeżycie. Miejsce to było niewidoczne z ulicy i tylko czysty przypadek sprawił, że koty dziś żyją. Gdyby kotka była wysterylizowana nie było by niechcianej ciąży. O pomoc zwrócono się do Stowarzyszenia “Pomiechowskie Bezdomniaki” – kocia rodzinka jeszcze tego samego dnia znalazła schronienie w domu tymczasowym.

Mijają czasy, gdy na wsiach problem nadmiaru kociąt czy szczeniąt rozwiązywano w prymitywny i niehumanitarny sposób poprzez topienie czy zakopywanie żywych stworzeń. Dziś świadomość ludzi zmienia się, że można inaczej, że jest taki zabieg jak sterylizacja, która zapobiega niechcianym miotom. Są również środki farmakologiczne, ale one są mniejszym złem – owszem, podane o czasie wyciszą ruję, ale mają bardzo duży wpływ na rozwijanie się chorób nowotworowych. Środki te, trzeba stosować cyklicznie, dlatego najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest zabieg chirurgiczny sterylizacji, o którym zarówno koty jak i psy zapomną po kilku dniach, a wykonywany jest raz na całe życie. Ponadto sterylizacja zapobiega powstawaniu w późniejszym wieku chorób narządów rodnych, które dotykają dojrzałe psy i koty.

Stowarzyszenie “Pomiechowskie Bezdomniaki” oraz Urząd Gminy Pomiechówek dokładają wielu starań, by wykonywać jak najwięcej tych zabiegów. Sterylizowane są wszystkie psy bezdomne oraz w miarę dostępnych środków koty wolno żyjące. Jest również pula pieniędzy przeznaczona na sterylizacje zwierząt właścicielskich – można składać wnioski w wydziale ochrony środowiska. Stowarzyszenie “Pomiechowskie Bezdomniaki” stara się wspierać sterylizacje zwłaszcza zwierząt właścicielskich oraz pozyskiwać na ten cel środki z różnych źródeł. Jednym z nich był wniosek do projektu w urzędzie marszałkowskim, jednak nie udało się uzyskać dofinansowania. Wolontariusze nie poddali się i mimo pandemii i ograniczonych możliwości, m.in. brak możliwości organizowania eventów na których były przeprowadzane zbiórki publiczne. Zorganizowali się, szyją i sprzedają maseczki, organizują bazarki charytatywne na Facebooku. Od kilku lat zbierają nakrętki PET. Zebrane w ten sposób pieniądze są przeznaczane na sterylizację zwierząt. Niestety, ustawa o ochronie zwierząt nie zawiera nakazu znakowania i sterylizowania psów i kotów, ale nowelizacja tej ustawy dopuszcza wprowadzenie mechanizmów, które mogą ograniczać bezdomność zwierząt. Jedynym ze sposobów na złagodzenie efektu narastającej liczby miotów jest powszechne sterylizowanie zwierząt.

W Pomiechówku pojawił się pomysł wprowadzenia opłaty za psa w maksymalnym wymiarze i jednoczesnym zwolnieniu z tej opłaty właścicieli zwierząt zaczipowanych i wysterylizowanych. Takie projekty są już realizowane w kilku gminach i miastach w Polsce. Na razie są prowadzone rozmowy i dyskusje. Więcej informacji na temat wsparcia sterylizacji zwierząt dla mieszkańców Gminy Pomiechówek można uzyskać dzwoniąc nr tel. 504 225 536, 515 254 523 lub napisać email na adres: pomiechowskie.bezdomniaki@gmail.com

Z.G.Z

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *