POMIECHÓWEK. Popłynęła krew od Terytorialsów

2022-11-14 11:58:37

Żołnierze z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku jak zwykle nie zawiedli. Zjednoczyli swoje siły, by jednego dnia w trzech miastach odpowiedzieć na apele Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddać swój najcenniejszy dar, jakim jest krew

Żołnierze we wtorek, (8.11) już od rana ustawiali się w kolejkach w mobilnym punkcie krwiodawstwa w Płocku, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej w Warszawie oraz w Nowym Dworze Mazowieckim. Była to kolejna okazja do wsparcia projektu “SpoKREWnieni służbą”, w który mazowieccy terytorialsi chętnie się angażują już od kilku lat. – Honorowe krwiodawstwo jest poniekąd wpisane w nasze credo. Niesiemy pomoc zawsze tam, gdzie jest ona potrzebna, a w związku z tym, że krwi nie da się kupić, wyprodukować czy zastąpić, tym bardziej cenimy sobie taką pomoc i odpowiadamy na apele – mówi st. szer. Paulina Makulec-Walenda z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku.

We wtorkowych zbiórkach udział wzięli zarówno początkujący dawcy krwi, jak i “weterani krwiodawstwa”. Wśród nich por. Rafał Statuch z 64 blp, który do tej pory oddał już ponad 22 litry krwi.- Przyjmuje się, że 450 ml krwi może uratować 3 pacjentów. Zachęcam zatem wszystkich do aktywnego udziału w krwiodawstwie, tym bardziej że Polska niestety zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie, jeżeli chodzi o liczbę zarejestrowanych krwiodawców. A krew, jak sami dobrze wiemy, jest nie do zastąpienia niczym innym – zauważa por. Statuch.

Należy pamiętać, że proces oddania krwi jest w pełni bezpieczny. Do pobierania krwi i próbek do badań stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku. Krwiodawcy bez obawy o swoje i swoich bliskich zdrowie mogą zgłaszać się do RCKiK.

Weronika Chochoł, 6 MBOT

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…