POMIECHÓWEK. Pierwsza Dama podziękowała Terytorialsom

2020-07-16 12:14:58

Płk Przemysław Owczarek, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odebrał z rąk Pierwszej Damy podziękowania za włącznie się Terytorialsów z batalionów z Pomiechówka, Grójca, Radomia i Płocka w akcję dostarczania ciepłych posiłków do kombatantów

Ogólnopolska akcja pomocy i wsparcia dla kombatantów “Oni walczyli o naszą Wolność, My walczyliśmy o Ich zdrowie” rozpoczęła się w połowie marca, a zakończyła 3 lipca br. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w ramach operacji Odporna Wiosna, włączyła się w działania na rzecz kombatantów południowego Mazowsza.

Życie większości z nich zmieniło się w okresie epidemii diametralnie. Jednak potrzeby wciąż były takie same – ciepły posiłek, opieka… Ze spełnieniem tych podstawowych największy problem miały osoby starsze – i to one były najbardziej zagrożone wirusem. 6MBOT swoją pomocą objęła 304 kombatantów:

Czasami wystarczył telefon i zwykła rozmowa, czasami nasi żołnierze pomagali w zakupach i załatwieniu najpilniejszych spraw, a bardzo często było to dostarczenie ciepłego posiłku. Każde spotkanie to niezwykła okazja nie tylko do pomocy tym, którzy walczyli za naszą Ojczyznę i próba odwdzięczenia się za to co dla nas zrobili, ale przede wszystkim są to dla Terytorialsów żywe lekcje historii i spotkania z autorytetami – podsumowuje płk Przemysław Owczarek, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas spotkania w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda doceniła i podziękowała za zaangażowanie żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wszystkim, którzy włączyli się w projekt:

Myślę, że kierowała Państwem po prostu potrzeba serca i to jest najpiękniejsze. To, co zrobili Państwo w imię społecznej solidarności trafiło do niezwykłych ludzi: bohaterów, którzy poświęcili swoją młodość, nierzadko zdrowie, by wywalczyć wolność dla nas. Jest to swoisty akt wdzięczności, ale nie zapomnieli Państwo o współczesnych bohaterach: pracownikach służby zdrowia – powiedziała Małżonka Prezydenta.

Mimo zakończenia akcji, żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ciągle pomagają kombatantom i osobom w podeszłym wieku. Misją WOT jest pielęgnowanie pamięci i stanie na straży wartości, o które walczyli ich patroni.

Piotr Korycki, fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *