POMIECHÓWEK. Od teraz łatwiej w kamasze

2020-07-30 12:39:18

Wojska Obrony Terytorialnej ponownie wychodzą naprzeciw tych wszystkim, którzy chcieliby zasilić ich szeregi. Aby zostać Terytorialsem nie trzeba już szukać najbliższego WKU. Dowództwo zaprezentowało właśnie szereg innych opcji

“Chcesz wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, ale pierwszy 16-dniowy poligon przekracza Twoje możliwości czasowe? A może wahasz się i potrzebujesz porozmawiać z żołnierzem ze swojej okolicy, który już jest w WOT? Mamy dla Ciebie propozycję!” – czytamy w komunikacie dowództwa 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po raz pierwszy w tym roku,  MBOT wychodząc naprzeciw osobom, które chcą zostać żołnierzami OT, ale ze względów osobistych czy służbowych nie mogą obecnie pozwolić sobie na ponad dwutygodniowy urlop, mogą rozpocząć szkolenie w systemie 8×2 dni, czyli 8 kolejnych weekendów. Szkolenie rozpocznie się 22 sierpnia w Płocku.

Inna możliwość, to szkolenie w systemie szesnastodniowym. Dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją wojskową drogę w tym trybie, najbliższe szkolenie podstawowe rozpoczyna się 16 sierpnia w Pomiechówku, natomiast zajęcia programowe odbywać się będą ponad 400 kilometrów od miejsca wcielenia, czyli na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

Najbliższe przysięgi wojskowe zaplanowane są na październik i grudzień br. Kolejne zaplanowane są w terminach: 3-18 października br. i 28 listopada -13 grudnia br.

W 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej powstały nieetatowe Mobilne Zespoły Rekrutacyjne. Rekruterzy z WOT-u mają za zadanie wspomagać proces naboru kandydatów do służby w najmłodszym rodzaju sił zbrojnych. Headhunterzy (żołnierze WOT z bliskiej okolicy) pomogą wypełnić wniosek o powołanie do służby, a następnie w imieniu rekruta złożą dokumenty do Wojskowych Komend Uzupełnień. Mazowieccy headhunterzy będą docierać do konkretnych ludzi i zachęcać ich do założenia munduru poprzez osobisty przykład.

Rekruterzy z 6MBOT, to żołnierze Obrony Terytorialnej. Wszyscy z nich przed pierwszymi rozmowami z ochotnikami do wstąpienia w szeregi mazowieckiej brygady przeszli odpowiednie szkolenie. Poznali wymogi formalno-prawne, jakie powinien spełnić kandydat do służby wojskowej. Dodatkowo zostali zapoznani z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych – wyjaśnia płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, dodając: – Wszyscy headhunterzy posiadają odpowiednie upoważnienia do wykonywania swoich zadań. Dodatkowo będąc w szeregach WOT są w stanie odpowiedzieć na praktycznie wszystkie pytania dotyczących przygotowania i służby, czego często nie były w stanie zrobić osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji w WKU.

Od momentu złożenia wniosku do czasu odebrania karty powołania, czekają na kandydata do służby w WOT badania lekarskie i psychologiczne, zapoznanie z jedną z jednostek wojskowych w zależności od miejsca zamieszkania oraz komisja kwalifikacyjna.

Piotr Korycki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *