Facebook
POMIECHÓWEK. Nie pojedziesz busem w sobotę

2020-01-27 10:06:35

Od nowego roku nastąpiły zmiany w rozkładzie jazdy busów na terenie gminy Pomiechówek. W soboty żadna z 4 linii nie działa. Są też ograniczenia w kursowaniu busów od poniedziałku do piątku

2 stycznia 2020 r. o zmianach w rozkładzie jazdy busów pasażerowie dowiedzieli się od kierowców. Na ostatnich sesjach Rady Gminy pod koniec roku, poświęconych planowaniu budżetu na 2020 r. nikt z Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych nie poinformował radnych o likwidacji kursowania busów w soboty, a na stronie internetowej Urzędu Gminy ogłoszenie w tej sprawie pojawiło się 31 grudnia. Osoby starsze raczej nie korzystają z internetu i mało kto tego dnia wchodził na stronę urzędu. Koleje Mazowieckie o zmianach w kursowaniu pociągów informują pasażerów co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Jak widać, w przypadku gminy Pomiechówek, następuje to z dnia na dzień. Napisaliśmy zapytanie do Urzędu z prośbą o wyjaśnienie tej tej sprawy. Po pewnym czasie otrzymaliśmy taką odpowiedz z Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych:

W odpowiedzi na maila z dnia 4 stycznia 2020 r. informuję, iż po przeprowadzeniu analizy rentowności poszczególnych linii komunikacji lokalnej podjęto decyzję o zawieszeniu części połączeń. Zredukowane zostały nierentowne kursy, które cieszyły się najmniejszym zainteresowaniem ze strony pasażerów. Z uwagi na wysokość wydatków na lokalny transport zbiorowy przewidzianych w tegorocznym budżecie niemożliwym było utrzymanie oferty komunikacyjnej na dotychczasowym poziomie. Powyższe wynika z konieczności zabezpieczenia w budżecie gminy zwiększonych wydatków na oświatę. Wprowadzone zostały zmiany, które nie utrudnią podróżowania większości osób korzystających z gminnej komunikacji lokalnej.

Z naszych informacji wynika, że w sobotę np. na połączonych liniach Błędówko-Goławice średnio korzystało około 40 osób. Trudno powiedzieć w jaki sposób była przeprowadzona analiza, czy brano pod uwagę tylko sprzedaż biletów jednorazowych, są też sprzedawane bilety miesięczne. W tygodniu został zlikwidowany jeden kurs. Na skutek tego powstała 4-godzinna przerwa w kursowaniu busów. W niedzielę nie nastąpiły żadne zmiany w kursowaniu busów. Nie wiadomo, czy są rentowne, ale najwyraźniej tak, skoro zostały utrzymane.

Planowanie budżetu jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania gminy. W tym wszystkim zabrakło jednak konsultacji społecznych przed wprowadzeniem zmian w życie. Decyzja została podjęta jednostronnie bez udziału radnych i sołtysów, którzy reprezentują lokalną społeczność. Trudno też zgodzić się ze twierdzeniem, że po cichu wprowadzone zmiany nie utrudnią życia mieszkańcom gminy Pomiechówek.

A.C. /fot. pomiechowek.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *