POMIECHÓWEK. Ich pasją jest pomaganie zwierzętom

2019-12-04 10:07:40

Pod koniec roku są organizowane różnego rodzaju akcje charytatywne. Wszystkie te działania mają jeden cel, a mianowicie wsparcie potrzebujących. Stowarzyszenie “Pomiechowskie Bezdomniaki” postanowiło wydać dwa kalendarze na 2020 rok, dla miłośników kotów i psów. Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na pomoc bezdomnym zwierzętom

Stowarzyszenie od samego początku wspiera działania gminy w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Dzięki wspólnie obranym kierunkom udaje się walczyć z bezdomnością zwierząt, znacznie zmniejszyła się liczba psów błąkających się na ulicach i wzrosła czujność wśród mieszkańców na przestępstwo porzucania zwierząt. W 2019 roku, tak jak w roku ubiegłym, Stowarzyszenie realizuje zadanie własne Gminy w zakresie opieki nad kojcami gminnymi i wspieraniu działań pomocy kotom wolnożyjącym. Na ten cel otrzymało dotację 35 000 zł. Dzięki działaniu wolontariatu przez ostatnie 4 lata do adopcji trafiło ponad 200 psów i ponad 100 kotów.

Gmina zapewniła bezpłatne czipowanie zwierząt, z czego skorzystało już kilkuset mieszkańców. Sterylizowane przez Gminę są zwierzęta z adopcji – najczęściej przed, lub przy samej adopcji, a młode psy i koty – na umowę adopcyjną mają zapewnioną bezpłatną sterylizację, gdy osiągną wiek dojrzałości płciowej. Stowarzyszenie ma do dyspozycji 5 kojców gminnych w których przebywa najczęściej 5-9 psów. Wspiera ich spora grupa wolontariuszy, głównie młodzieży. Prowadzą  akcję zbiórki nakrętek PET. Zebrane w ten sposób pieniądze są przeznaczone na wsparcie sterylizacji zwierząt. Stowarzyszenie w celach statutowych realizuje zadania pomocy zwierzętom nie tylko w ramach zadania własnego Gminy. Wspierają czasem przypadki zwierząt właścicielskich, które wymagają takiej pomocy. Nie pozostają też bierni w przypadku problemów, jakie pojawiają się po adopcjach, po wykryciu jakieś choroby wymagającej specjalistycznego wsparcia. Obecnie prowadzona jest zbiórka dla Jagódki. Jagódka jest szczeniakiem znalezionym wraz z siostrą w lesie. Obie suczki zostały adoptowane. W niedługim czasie okazało się, że Jagódka jest poważnie chora, a właścicieli nie stać na operację. Szacowany koszt operacji i terapii wynosi ok 4-5 tys. zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie utrzymuje się z ofiarności publicznej. Istotny wpływ na możliwość niesienia pomocy zwierzętom dla Stowarzyszenia jest wsparcie w postaci z cegiełek w formie autorskiego kalendarza. W tym roku wyjątkowo ukazały się dwa kalendarze. Autorką oprawy graficznej jest fotografka Żaneta Żmuda-Kozina. Dzięki tym środkom mamy możliwość np. diagnozowania, czy wykonywania badań bezdomniakom, które nie mogą być rozliczane z budżetu gminnego. Zapraszamy do zakupu kalendarzy. Są dostępne w niektórych punktach sklepowych, a każda złotówka przekazana stowarzyszeniu pomoże w walce z bezdomnością zwierząt w gminie Pomiechówek. Dzięki Waszemu wsparciu mnóstwo bezdomnych zwierząt ma szansę na nowy dom, a te tak jak Jagódka mają szansę na przeżycie. Warto pomagać!

Z.G.Zalewski

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *