POMIECHÓWEK. Gminno-Parafialne Święto Plonów
2019-09-15 10:13:49Gmina Pomiechówek już od 9 lat świętuje dożynki przez dwa dni. Tak też było i w tym roku. Najpierw, w sobotę odbyły się zmagania sportowe sołectw, a następnego dnia przyszedł czas na uroczystą mszę oraz prawdziwą ucztę przygotowaną przez mieszkańców
W sobotnie (7.09) popołudnie na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ul. Sportowej w Pomiechówku do IX Turnieju stanęły reprezentacje 16. sołectw. Dopisali również kibice. Gorzej było z pogodą, ale niewielkie opady deszczu zdawały się zupełnie nie przeszkadzać rywalizującym.
Drużyny zmagały się w ośmiu konkurencjach: gąsienicy na skrzynkach, ubijaniu piany, slalomie ogrodnika, buszując w zbożu, wodociągu, biegu sadownika i piciu mleka przez rurkę. Każda z drużyn wykonała też wcześniej, zgodnie z coroczną tradycją, pracę plastyczną. Tym razem mieszkańcy zmierzyli się z tzw. pająkiem, ozdobą ludową.
Wszystkie zadania sportowe oraz praca plastyczna oceniane były przez jury, a zwycięzcy zostali wyłonieni po zliczeniu punktów za wszystkie konkurencje łącznie. Emocji nie brakowało, zarówno podczas rywalizacji, jak i przy przyznawaniu punktacji.
W rezultacie jury zdecydowało o przyznaniu wszystkim drużynom jednakowych nagród – puli do wykorzystania na bilety w lokalnym kinie.
Według punktacji I miejsce w IX Turnieju Sołectw zdobyło Błędówko, II miejsce Pomocnia, natomiast na III miejscu uplasowały się ex aequo sołectwa Wymysły i Błędowo.
Drugi dzień dożynek to przede wszystkim uroczysta msza święta połączona z poświęceniem wieńców przygotowanych przez sołectwa. Każde z nich postarało się, aby ich wieniec był jak najlepszym wyrazem dziękczynienia za m.in. ukończenie żniw i wszelkich prac polowych. Tegoroczni gospodarze dożynek, sołectwo Pomiechówek, przygotowało również tradycyjnie chleb, którym po mszy dzielono się z uczestnikami święta plonów.
Mimo iż od samego rana pogoda nie dopisywała i padał deszcz, to zaraz po liturgii, jak na zamówienie, niebo się rozpogodziło.
Wokół kościoła rozstawiono stoiska promocyjne sołectw oraz m.in. pomiechowskiej szkoły ponadgimnazjalnej. Na każdym na gości czekały stoły pełne przysmaków. Można było skosztować dań na ciepło, m.in. bigosu, żeberek z dzika, zupy dyniowej, leczo a nawet “świeżynki” oraz przebierać w rozmaitych słodkościach. Na stoiskach umieszczono również skarbonki, do których wrzucano datki na pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy.















































M.A.