Facebook




POMIECHÓWEK. Do końca roku wyremontują most w Kosewku

2022-06-04 11:58:34

Kładka pieszo-rowerowa, która w miejscowości Kosewko łączy dwa brzegi Wkry, zostanie zamknięta dla ruchu na blisko pół roku. Powodem jest rozpoczynający się lada dzień remont. Na koniec roku most odzyska dawny blask


W tej chwili trzeba bardzo uważać, by wchodząc na kładkę nie utkwić nogą w jednej z dziur w deskach stanowiących nawierzchnię mostu. Równie źle wygląda stalowa kratownica mostu, która jest zardzewiała i w wielu miejscach brakuje np. nitów.

Trochę historii

Konstrukcję kładki, jak ją nazywają mieszkańcy a właściwie to mostu, wynalazł brytyjski inżynier Donald Bailey w 1943 roku.Mosty tego typu budowane były w segmentach, które następnie składano w potrzebnym miejscu. Elementy wykonane były ze stali, a ich konstrukcja była na tyle prosta, że części wykonane w wielu różnych zakładach mogły być używane zamiennie. Każdy pojedynczy segment był stosunkowo lekki i mały, umożliwiając w ten sposób dużo szybsze przewożenie elementów np. zwykłymi ciężarówkami.
Poszczególne segmenty skonstruowane były tak, aby do ich złożenia nie był potrzebny ciężki sprzęt. Ponadto modularna konstrukcja pozwalała inżynierom budować mosty o różnych rozpiętościach i nośności, podwajając lub potrajając ściany i piętra dźwigarów głównych, w zależności od zaistniałych potrzeb. Mosty odegrały dużą rolę podczas II wojny światowej i jak widać ich konstrukcje służą ludziom do dziś.
Z relacji mieszkańców wynika, że most w Kosewku, został zbudowany przez wojska sapersko-inżynieryjne z Kazunia na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wcześniej w tym miejscu istniały kładki, jednak ich żywotność nie była zbyt długa. Najczęściej po mroźnej zimie kładki były niszczone przez płynącą rzeką krę. – Pamiętam jak pod koniec lat siedemdziesiątych nie było tu żadnego przejścia i mieszkańcy korzystali z tzw. przewoźnika. Był to pan Leszczyński, który swoją łódką przewoził ludzi na drugi brzeg. U nas po stronie Kosewka był przystanek autobusowy a mieszkańcy Goławic nie mieli po swojej autobusu. W zimę często przechodziło się po zamarzniętym lodzie. Dlatego kładka była tutaj bardzo potrzebna – wspomina jedna z mieszkanek wsi Kosewko.

Umowa podpisana, remont już od czerwca

Most obecnie jest wykorzystywany nie tylko przez mieszkańców ale i turystów, którzy chętnie podziwiają widoki rozciągające się wzdłuż Wkry. Niestety od pewnego czasu jego stan pozostawia wiele do życzenia. Stalowa konstrukcja jest zardzewiała, nawierzchnia z desek w wielu miejscach spróchniała i pojawiły się ubytki. Z informacji, które uzyskaliśmy z Urzędu Gminy w Pomiechówku wynika, że już lada dzień na moście rozpocznie się remont. – Po zakończeniu postępowania przetargowego, w dniu 24 maja 2021r. Gmina zawarła umowę na przebudowę kładki w miejscowości Kosewko w systemie zaprojektuj – wybuduj. Łączna kwota umowna za opracowanie dokumentacji technicznej oraz wykonanie prac budowlanych związanych z przebudową obiektu to 2 317 523 zł. Realizacja inwestycji w 90 % jest finansowana ze środków unijnych w ramach realizacji projektu pn. „Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności w gminie Pomiechówek i obszarze funkcjonalnym Warszawy” – mówią przedstawiciele gminy zajmujący się pozyskiwaniem środków zewnętrznych.

Remont później o pół roku

W lutym pojawiły się pierwsze informacje o remoncie obiektu. Wg. pierwotnych założeń, w czerwcu prace miały się zakończyć. Nastąpiło kilkumiesięczne przesunięcie w czasie, ale jak można sądzić w tej chwili to jest już kwestia kilku dni do rozpoczęcia remontu- Prace budowlane rozpoczną się w pierwszych dniach czerwca br. zaś zakończenie realizacji inwestycji i oddanie kładki do użytkowania przewidywane jest w grudniu br. Główne parametry techniczne i użytkowe kładki pozostaną bez zmian. Prace nie wpłyną negatywnie na walory krajobrazowe i przyrodnicze i nie zmienią formy architektonicznej obiektu. Zaprojektowano oczyszczenie konstrukcji stalowej, zaś uszkodzone lub brakujące elementy zostaną odtworzone. Zaplanowano rewitalizację podpór skrajnych i pośrednich obiektu oraz ściany oporowej, a także odtworzenie umocnienia skarp nasypu w obrębie obu przyczółków. Wymieniona całkowicie zostanie nawierzchnia pomostu na deski dębowe. Obiekt zostanie wyposażony w pochwyty stalowe, siatki zabezpieczające oraz oświetlenie. Przewidziano również wykonanie dojść do obiektu z obu stron z kostki betonowej – przekazała naszej redakcji Małgorzata Zakolska z Wydziału Inwestycji UG w Pomiechówku.
Mieszkańcy muszą pamiętać, że obiekt na czas remontu będzie wyłączony z użytkowania.

M. Mianowicz

Comments

comments

1 komentarz

  1. Anon odpowiedz

    Po co zabetonowujecie i niszczycie piekne kamienne filary kładki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *