Polesie Stare obroniliśmy

2020-10-18 11:03:32

We wrześniu 1939 roku stoczyliśmy wiele bitew. Wiele z nich było niestety przegranych, ale były i te, które zakończyły się zwycięstwem. Jedną z nich był bój o Polesie Stare pod Leoncinem, kiedy to niewielki polski oddział żołnierzy wycofujących się po bitwie nad Bzurą, wyparł wrogie siły z tej mazowieckiej wioski. Żołnierzy wsparli wówczas bohaterscy mieszkańcy, którzy pamięć o tych wydarzeniach pielęgnują do dziś.
Tomasz Jarząbek, młody mieszkaniec Polesia Starego od dawna czuł się w obowiązku uczcić pamięć bohaterów, ale także przybliżyć pamięć o nich młodszym pokoleniom. To dzięki niemu i jego staraniom udało się na okolicznych polach zrekonstruować bitwę sprzed dziesięcioleci. Ochotnicy w polskich i niemieckich mundurach znów walczyli o Polesie, znów były strzały i wybuchy, znów ginął bohaterski sołtys wsi, ale także ponownie polskie wojsko przegoniło najeźdźców.

– Robimy to, aby oddać hołd wszystkim walczącym i poległym w obronie Ojczyzny, ale także mojemu pradziadkowi, który we wrześniu 1939 roku walczył z Niemcami – mówił nam organizator wydarzenia, Tomasz Jarząbek. Rekonstrukcja miała się odbyć już w ubiegłym roku, jednak na przeszkodzie stanęły problemy finansowe. Tym razem, między innymi dzięki wsparciu Urzędu Gminy, ale też lokalnych przedsiębiorców i osób prywatnych, jak i ciężkiej pracy ochotników, wreszcie się udało. Jak podkreśla Jarząbek, inscenizacja nie udałoby się, gdyby nie bezinteresowne zaangażowanie jego przyjaciół i samych rekonstruktorów, którzy przybyli z całej Polski, aby całkiem bezinteresownie pokazać mieszkańcom fragment ich historii. A historią tą ludzi ci wciąż żyją. Przy biegnącej przez wieś drodze nadal stoi krzyż, pod którym spoczął niegdyś jeden z żołnierzy. Po zakończeniu wojny jego ciało zostało przez rodzinę ekshumowane, jednak dla miejscowych, miejsce to wciąż jest świętością.

W walkach o Polesie Stare zginęło kilkunastu polskich żołnierzy. Polegała tez grupa żołnierzy z pułku Strzelców Kaniowskich pochodzących z ziem, które po wojnie nigdy do Macieży nie powróciły.

Piotr Korycki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *