PO SĄSIEDZKU. Czerwińsk nad Wisłą zaprasza… przed ekran komputera

2020-11-20 12:14:24
Witamy w Czerwińsku – mieście utkanym ze srebrnej wstęgi Wisły, wiary, historii i niezwykłych ludzi! – tak możemy przeczytać na powitalnej stronie www.czerwinsk.com. Miasto to, ma szczęście do społeczników-pasjonatów. Istniejące od 2017 roku Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą ma na swoim koncie kilkanaście zrealizowanych projektów. Teraz rusza z najnowszym
 Do tej pory “podbijali” ogrody klasztorne, dziś zapraszają do sieci. Najbardziej rozpoznawalne do tej pory wydarzenie, organizowane przez stowarzyszenie to “Most Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”. Trzy lata z rzędu od 2018 r. odbywał się na terenie ogrodów klasztornych piknik historyczny – inicjatywa propagująca tradycje narodowe.

“Przyczyniamy się do pielęgnowania polskości i rozwoju świadomości narodowej, poznania kultury średniowiecza i podtrzymujemy upamiętnienie Czerwińska nad Wisłą, jako miejsca historycznie zasłużonego dla Polski i Mazowsza. Wydarzenie to jest ściśle związane z inscenizacją bitwy pod Grunwaldem” – czytamy na stronie Stowarzyszenia.

Obecnie rusza projekt Stowarzyszenia Nasz Czerwińsk nad Wisłą: “e-Czerwińsk-historyczne dziedzictwo kulturowe”. W ramach projektu stworzona została strona internetowa oraz aplikacja mobilna o tematyce dziedzictwa kulturowego historycznej części Czerwińska nad Wisłą. Zarówno strona internetowa, jak i aplikacja mobilna będą miały na celu propagowanie zabytków, historii, materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, artystów i rzemieślników oraz organizowanych lokalnie wydarzeń kulturalnych. Projekt umożliwia także przeniesienie się w czasie do Czerwińska nad Wisłą z lat 20. i 30. XX wieku, a to wszystko dzięki przygotowanej dla odbiorców rekonstrukcji 3D zabytkowej części miasta – mówi Mateusz Odoliński, wiceprezes Stowarzyszenia.

Na spotkanie z M. Odolińskim, wiceprezesem i koordynatorem e-projektu umawiamy się w bezpiecznej przestrzeni internetu i rozmawiamy na temat najnowszego zadania Stowarzyszenia.

Redakcja: W waszych projektach widać miłość do Czerwińska. Czy członkowie Stowarzyszenia pochodzą z tego miasta?

M.O.: Stowarzyszenie tworzą mieszkańcy Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą oraz sympatycy miejscowości, pochodzący z Warszawy, Płocka oraz Sochaczewa. Tworzymy zespół ludzi zafascynowanych historią, architekturą drewnianą oraz lokalnym dziedzictwem kulturowym Czerwińska nad Wisłą.

Red.: Wasz najnowszy projekt wpisuje się w najnowsze trendy e-turystyki. Wędruje już w ten sposób cały świat. Do jakiego odbiorcy chcecie dotrzeć ze swoim pomysłem?

M.O.: Projekt “e-Czerwińsk-historyczne dziedzictwo kulturowe” skierowany jest do mieszkańców, turystów oraz sympatyków Czerwińska nad Wisłą. Za pośrednictwem projektu chcemy wpisać się w najnowsze trendy e-turystyki, łącząc ze sobą współczesność z przeszłością. Oddajemy w ręce odbiorców aplikację oraz stronę internetową, umożliwiające przeniesienie się w czasie do lat 20.i 30. XX wieku i być częścią lokalnej historii, architektury, dziedzictwa czy kultury.

Red.: Czy jest szansa, żeby za jakiś czas “wejść do środka domu” i zobaczyć jego wnętrze?

M.O.: Planujemy dalsze rozwijanie projektu. W przyszłości chcemy rozbudować model 3D miejscowości o kolejne ulice oraz umożliwić oglądanie wnętrz wybranych budynków drewnianych. W miejscowości zachowały się budynki z oryginalnymi wnętrzami, nieznacznie zmienianymi z upływem lat. Będziemy starali się pokazać piękno architektury drewnianej, w szczególności elementów i rozwiązań architektonicznych znajdujących się we wnętrzach obiektów.

Red.: Mam przed sobą wydaną w 2017 publikację ze zdjęciami i rysunkami ocalałych domów z Czerwińska. Dziś zapraszacie do sieci, wracacie do lat dwudziestych. Chronić to co jest, czy rozwijać miasto z zachowaniem istniejącego dziedzictwa? Co jest wam bliższe?

M.O.: Rozwój miasta powinien następować z poszanowaniem dla zabytkowej architektury drewnianej. Nowa zabudowa miejscowości powinna wpisywać się i nawiązywać bryłą i wyglądem do istniejących i zachowanych budynków. Odtworzona przez nas zabudowa Czerwińska, z lat 20. i 30. XX wieku może posłużyć do projektowania nowych budynków w przyszłości z poszanowaniem występujących tu tradycji budownictwa małomiasteczkowego.

Red.: Nad miastem góruje Bazylika. Wieże widać z Wisły, rzeki, której zachowanie dziedzictwa również leży wam na sercu.

M.O.: “Wiślane Dziedzictwo Kulturowe Czerwińska nad Wisłą 2020” to kolejny projekt Stowarzyszenia “Nasz Czerwińsk nad Wisłą”, dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w ramach programu Wspólnie dla Dziedzictwa. Projekt realizowany był w dwóch nadwiślańskich miejscowościach – Nieszawie oraz Czerwińsku nad Wisłą. W ramach projektu, w dniach 2-8 września br. zorganizowany został obóz wolontariacki w Nieszawie, w postaci warsztatów szkutniczych, gdzie wolontariusze pod opieką doświadczonego szkutnika brali udział w rekonstrukcji tradycyjnej łodzi drewnianej “Bata Piaskarzy Czerwińskich” nabywając jednocześnie nowe umiejętności szkutnicze. W ramach projektu zorganizowane zostało także letnie kino plenerowe dla mieszkańców Czerwińska nad Wisłą, na którym odbył się premierowy pokaz filmu z warsztatów. Dla miłośników wiślanych historii oraz krajobrazów odbyły edukacyjne rejsy po rzece Wiśle. Projekt był kontynuacją obozu wolontariackiego realizowanego w 2018 r., mającego na celu inwentaryzację zanikłych tradycji wodniackich, flisackich oraz szkutniczych miejscowości Czerwińsk nad Wisłą. Podsumowaniem projektu było wydanie publikacji, zawierającej materiały z obozu wolontariackiego oraz warsztatów szkutniczych. Publikacja ma także na celu promocję Wiślanego Dziedzictwa Kulturowego oraz bogatych tradycji wodniackich, flisackich czy szkutniczych miejscowości.

Zapraszamy wraz ze Stowarzyszeniem do Czerwińska na Wisłą, w realu na rynek, na “bulwarek” wiślany oraz na stronę http://czerwinsk.com/wp/czerwinsk-1920/*.

* Realizacja projektu dofinansowana została ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Marzena Dobraczyńska

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *