PO SĄSIEDZKU. Chciał pomóc innemu kierowcy, został śmiertelnie potrącony

2020-07-23 11:51:10

36-latek, który chciał pomóc innemu kierowcy, znajdującemu się w rowie został śmiertelnie potrącony przebiegając przez drogę

We wtorek, 21 lipca wieczorem na drodze W-571 w miejscowości Stara Wrona (gm. Joniec), kierujący VW zauważył stojący w rowie Renault. Kierowca auta zatrzymała swój pojazd chcąc pomóc podróżującym Renaultem. Z samochodu wyszły trzy osoby, które pobiegły w stronę osobówki. W Renault znajdował się mężczyzna, który poprosił o pomoc w wyjechaniu z rowu. Kierowca nie posiadał żadnych obrażeń, lecz wyczuwalna była od niego silna woń alkoholu. Osoby z VW odmówiły pomocy, informując, że powiadomią Policję. Wzbudziło to agresje u kierowcy z Renault.

Kierowca VW i pasażerka auta odeszli do swojego pojazdu. Trzecia z osób w trakcie przebiegania przez jednię wpadła wprost pod jadące Suzuki. 36-latek poniósł śmierć na miejscu. Kierująca autem 23-latka była trzeźwa.

Wobec mężczyzny z Renaulta, który miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie, prowadzone jest odrębne postępowanie.

Sposób postępowania świadka wypadku drogowego:

Zabezpiecz miejsce zdarzenia:

– zaparkuj swój pojazd tak, aby osłonić miejsce wypadku i zabezpieczyć przed najechaniem przez inne pojazdy,

– nałóż kamizelkę odblaskową,

– włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt (y) ostrzegawczy (e) – własny i z pojazdów uczestniczących w wypadku; w miarę możliwości zabezpiecz miejsce wypadku z obu stron najazdu,

Oceń liczbę rannych i ich obrażenia:

(będzie to ważne w momencie wzywania służb ratowniczych – np. ilość karetek pogotowia ratunkowego),

Oceń środki techniczne niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym:

(będzie to ważne w momencie wzywania służb ratowniczych – np. czy zachodzi konieczność skierowania na miejsce wypadku pojazdu ratownictwa drogowego Państwowej Straży Pożarnej),

Wezwij służby ratownicze:

– wystarczy połączenie telefoniczne z jednym z podanych numerów alarmowych: 112, 997,998,999: Twój komunikat winien zawierać następujące informacje: dane zgłaszającego i numer telefonu kontaktowego, miejsce zdarzenia – możliwa trasa dojazdu, liczba rannych i obrażenia, potrzeby dot. środków technicznych, itp.

– jeżeli nie możesz spełnić powyższego warunku, spróbuj zatrzymać inne pojazdy bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu,

Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym

Zbliżając się do pojazdów, które uległy wypadkowi :

–   zachowaj szczególną ostrożność,

–   spróbuj zatrzymać inne pojazdy – zapewnij sobie pomoc

–   weź ze swojego pojazdu gaśnicę,

–   weź ze swojego pojazdu apteczkę,

–   weź ze swojego pojazdu narzędzia, którymi będziesz mógł zbić szybę lub pomogą Ci w dotarciu do uwięzionych we wrakach ofiar,

–   weź ze swojego pojazdu nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa lub inne ostre narzędzie, które może go zastąpić ( scyzoryk, nóż myśliwski, itp.)

–   oceń, czy pojazd nie ulegnie niekontrolowanemu niebezpiecznemu ruchowi lub przemieszczeniu,

–   sprawdź czy z pojazdu (-ów) nie wycieka lub nie ulatnia się medium napędowe,

Jak zachować się uczestnicząc w zdarzeniu drogowym?

 

WYPADEK DROGOWY

Jest (są) zabity (ci) lub ranny (i)

KOLIZJA DROGOWA

Nie ma zabitych lub rannych

Zabezpiecz miejsce zdarzenia Zabezpiecz miejsce zdarzenia
Nie usuwaj żadnego z pojazdów z miejsca zdarzenia, nie przemieszczaj ich Usuń pojazd (y) z miejsca zdarzenia, jeśli stoi w takim miejscu, że mogą zagrażać bezpieczeństwu w ruchu lub ruch ten utrudniać. W przypadku nieusunięcia pojazdów można narazić się na mandat karny za tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania.
Oceń liczbę rannych i ich obrażenia;
oceń środki techniczne niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym
 
Wezwij służby ratownicze i Policję Jeżeli nie ma wątpliwości co do sprawcy nie ma potrzeby wzywania Policji. Wezwij Policję zawsze, gdy zachodzi podejrzenie, że jeden z kierowców jest nietrzeźwy.
Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym  
Pozostań na miejscu wypadku do przyjazdu Policji  
Zabezpiecz ślady przed ich zniszczeniem lub przemieszczeniem; nie podejmuj żadnych czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku  
Spisz dane personalne świadków wypadku  
Na żądanie innej osoby uczestniczącej w zdarzeniu podaj jej swoje dane personalne, dane właściciela pojazdu i ubezpieczyciela, z którym zawarta jest umowa ubezpieczenia OC. Na żądanie innej osoby uczestniczącej w zdarzeniu podaj jej swoje dane personalne, dane właściciela pojazdu i ubezpieczyciela, z którym zawarta jest umowa ubezpieczenia OC.
  Jeśli na miejscu nie było Policji to sprawca może sporządź oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które stanie się później podstawą do dochodzenia roszczeń z polisy OC przez poszkodowanego. Można użyć gotowego formularza lub sporządź je samemu. W takim przypadku pamiętać należy, że w oświadczeniu należy zamieścić:

– dane osób uczestniczących w zdarzeniu,

– dane pojazdów,

– nazwę ubezpieczyciela oraz pełny nr polisy OC i okres jej obowiązywania,

– szczegółowy opis przebiegu zdarzenia,

– opis uszkodzeń pojazdów,

– szkic sytuacyjny,

O ile to możliwe wykonaj za pomocą telefonu komórkowego kilka zdjęć miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów. O ile to możliwe wykonaj za pomocą telefonu komórkowego kilka zdjęć miejsca zdarzenia oraz uszkodzonych pojazdów.

Tekst i foto: KPP Płońsk

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *