Plaża? To nie takie proste…

2022-08-04 7:57:42

Sezon wakacyjny na półmetku. Pogoda dopisuje i wiele osób chętnie korzysta z miejskich plaż. Na forach dyskusyjnych mieszkańcy pytają o rozwój infrastruktury na nowodworskich plażach. Zapytaliśmy Jacka Kowalskiego, Burmistrza Miasta jakie są plany dotyczące poprawy jakości miejsc do wypoczynku nad Narwią


Okazuję się, że w Nowym Dworze wybudowanie nowej plaży nie jest tak proste jak w innych miejscowościach. Rzeka posiada wały przeciwpowodziowe i tereny położone za wałem w stronę rzeki należą do państwowego przedsiębiorstwa Wody Polskie.
Jesteśmy obecnie w trakcie realizacji projektu modernizacji bulwarów narwianych. Umowa z wykonawcą została podpisana w 2021 roku. Muszę przypomnieć, że ten projekt realizujemy na nie swoim terenie, ale na terenie należącym do Wód Polskich, które dość rygorystycznie podchodzą do wszelkich zmian. Nad Narwią cały teren znajduje się w Warszawskim Obszarze Chronionego Krajobrazu i to powoduje, że zdecydowanie trudniej wprowadzać zmiany niż w przypadku innych, mniejszych rzek lub wód stojących. Dodatkowo w przypadku naszych plaż mamy do czynienia z dużą różnicą poziomów wody w różnych okresach roku. Nawet do 4 m może podnieść się poziom wody, który w takich momentach zalewa całą plażę przy targowisku. Dlatego nie ma sensu tworzyć na plażach stacjonarnej infrastruktury, którą woda w przypadku wysokiego stanu może zabrać – wyjaśnia burmistrz.

Plany na przyszłość

Pomimo naturalnych przeciwności miasto ma plany i pieniądze, by wykonać pewne prace modernizacyjne na wałach i plażach. – Projekt, który złożyliśmy w Wodach Polskich od kilku miesięcy jest w opiniowaniu. Byłem na spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska i wyszedłem z niego z przekonaniem, że jest dobry klimat, aby nam, miastu pomóc. Niewiele możemy wykonać po stronie wału przy rzece, ale mamy w projekcie zaplanowane zmiany na samej koronie i przy wale od strony miasta. Na wale znajdą się ławki, oświetlenie i kosze na śmieci. Przy wejściach głównych na plaże, od strony miasta zaplanowaliśmy postawienie infrastruktury społecznej, czyli siłowni plenerowych i mini placów zabaw dla dzieci. Co jest ważne i udało nam się uzyskać akceptację, to przycięcie krzaków rosnących od strony rzeki i odtworzenie tam drogi oraz wybudowanie ścieżki z materiałów ekologicznych. Dopiero po odzyskaniu drogi dojazdowej możemy myśleć o rozbudowaniu infrastruktury tymczasowej na plażach. W tej chwili nie możemy ustawić ani toalet ani pryszniców na plażach, bo zwyczajnie nie ma możliwości ich tam przewieźć. Jeśli będzie już droga, to będzie możliwość dostarczenia na plażę kontenerów sanitarnych czy postawienia na czas wakacji np. foodtrucka z lodami czy przekąskami – dodaje J. Kowalski.

Pieniądze są i czekają

W 2020 roku miasto otrzymało dotację od Samorządu Województwa Mazowieckiego na zagospodarowanie brzegu Narwi na wysokości miasta. Kwota dofinansowania to prawie 4 mln zł. Z wcześniejszych zapowiedzi wynikało, że prace budowlane miały rozpocząć się wiosną 2021 r. Całość inwestycji oceniano na kwotę 7 mln zł, z czego brakującą część miasto miało zapewnić z własnego budżetu. – To ma być pierwszy etap inwestycji nad rzeką. Po jego zakończeniu chcemy aplikować o kolejne środki u Marszałka, które chcemy przeznaczyć na modernizację terenu przy obecnej siedzibie WOPR-u i wokół zbiornika sztucznego zakupionego od firmy Benckiser – przekazał włodarz.
Jak się dowiedzieliśmy, po uzyskaniu wszelkich uzgodnień z Wodami Polskimi prace modernizacyjne na koronie wału i budowę drogi dojazdowej miasto chce rozpocząć po zakończeniu sezonu plażowego, czyli we wrześniu br. Tym samym na większe zmiany na plaży przy targowisku można liczyć dopiero w przyszłym sezonie.
Warto też stale przypominać, że o porządek i sprzątanie śmieci powinny zadbać nie tylko służby miejskie, ale i sami plażowicze.

M.Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *