Facebook
Pakiet Praw Kobiet – Kinga Gajewska Posłanka na Sejm RP

2021-02-26 4:09:00

Kierując się poczuciem odpowiedzialności i zaufaniem do człowieka, jednoznacznie twierdzę, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie kobiecie prawa do podejmowania decyzji dotyczących macierzyństwa w zgodzie z własnym sumieniem. Bez wątpienia zaproponowany przez Platformę Obywatelską Pakiet Praw Kobiet, to krok w dobrą stronę. Chodzi w niej przede wszystkim o zagwarantowanie nam, kobietom, odpowiedniej opieki oraz bezpieczeństwa.

Nie możemy zapomnieć, że to Prawo i Sprawiedliwość zniszczyło obowiązujący w Polsce od 1993 r. kompromis aborcyjny. Opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego przelało czarę goryczy. Pokazało, że dla nich głos kobiet nie ma najmniejszego znaczenia, a bezpieczeństwo, zdrowie i życie kobiet się po prostu nie liczą. PiS przez ostatnie lata konsekwentnie odbierał Polkom godność i poczucie bezpieczeństwa, zabierając im in vitro, antykoncepcję awaryjną czy utrudniając adopcję dzieci.  

Dzisiaj nowoczesne państwo musi zagwarantować w szkołach profesjonalną edukację seksualną, bezpłatny i bezwarunkowy dostęp do antykoncepcji, także awaryjnej, do badań prenatalnych, bezpłatny dostęp do in vitro i kompleksowe wsparcie w wychowywaniu niepełnosprawnych dzieci. Gwarancją tego jest właśnie Pakiet Praw Kobiet.

Po zrujnowaniu kompromisu aborcyjnego powinniśmy zmierzać w kierunku „Nowej Umowy Społecznej”. Wszystkie zgadzamy się z tym, że to kobieta powinna sama podjąć tę niezwykle osobistą decyzję, a państwo czy politycy nie mogą narzucać jej swojego zdania. Jako posłanka jasno i zdecydowanie stoję po stronie kobiet. Po stronie rozsądku i empatii. Platforma Obywatelska opowiada się za zagwarantowaniem każdej Polce znajdującej się w wyjątkowo trudnej sytuacji osobistej prawa do podjęcia przez nią – po konsultacji z psychologiem i lekarzem – indywidualnej decyzji o ewentualnym przerwaniu ciąży do 12 tygodnia w bezpiecznych warunkach, podobnie jak w większości krajów europejskich.

Pragnę podkreślić, że nie popieram aborcji i chciałabym, aby było ich w Polsce jak najmniej. Dlatego wierzę, że wcześniejsza wizyta u psychologa może pomóc kobiecie podjąć decyzje o macierzyństwie. Wolny wybór, wolna decyzja. Uważam, że ten Pakiet, to droga do tego, by kobiety w Polsce czuły się szanowane i bezpieczne. Chcę by były wspierane na każdym etapie swojej decyzji i by te decyzje nie były osądzane, szczególnie przez polityków.

Dopiero tak kompleksowa , wypracowana w dialogu z Polkami i Polakami, „Nowa Umowa Społeczna” zapewni podmiotowe traktowanie kobiety i w dramatycznych sytuacjach życiowych zagwarantuje bezpieczeństwo. Ufamy mądrości kobiet.

Kinga Gajewska

Posłanka na Sejm RP

Platforma Obywatelska

*Art. sponsorowany*

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *