Paczki z UK do Polski: czy wolno wysyłać w nich pieniądze, papiery finansowe i cenne przedmioty?

2020-10-22 6:34:34

Nie wszystkie przedmioty nadają się do umieszczenia w paczkach z Anglii do Polski. Istnieją bowiem konkretne grupy produktów, których pod żadnym pozorem nie można wysyłać firmami kurierskimi. Czy wśród nich znajdziesz papiery wartościowe, pieniądze i cenne przedmioty wymagające delikatnego transportu? Co stanie się, gdy mimo wszystko spróbujesz wysłać taki towar?

Zakazane przedmioty w paczkach Polska – Anglia

Osoby nadające paczki Polska – Anglia stosunkowo rzadko mogą nie zdawać sobie sprawy z faktu, że istnieją długie listy przedmiotów zakazanych, których nie wolno wysyłać nie tylko za granicę, lecz także w obrębie danego kraju. W takich zestawieniach pojawia się nie tylko gotówka, lecz także papiery wartościowe i inne środki płatnicze. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku dzieł sztuki i innych drogich towarów uznawanych za luksusowe.

Wysyłka pieniędzy i cennych przedmiotów kurierem

Większość firm kurierskich i platform logistycznych, takich jak Euro-Paka, kategorycznie zabrania wysyłania pieniędzy, środków płatniczych i cennych przedmiotów w paczkach Polska – Anglia. Wynika to z faktu, że przewoźnicy nie chcą brać odpowiedzialności za uszkodzenie lub ewentualne zgubienie przesyłki. Istnieją jednak drobne wyjątki od tej zasady, dlatego przed skorzystaniem z usług danego kuriera i wysyłką paczki do UK warto zorientować się w jego regulaminie.

Wysyłka cennych przedmiotów w paczce Polska – Anglia

W paczkach do UK na ogół nie można umieszczać cennych przedmiotów, takich jak dzieła sztuki, złoto, srebro, biżuteria czy drogie zegarki. Zdarza się jednak, że przewóz takich przedmiotów jest konieczny. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług przedsiębiorstw, które mogą zapewnić prawidłowy transport w określonych warunkach. Zwykle popularne firmy kurierskie nie decydują się na przewóz cennych towarów, dlatego sam proces wysyłki takiej paczki Z UK do Polski lub z Polski do UK może być nieco problematyczny.

Co wchodzi w definicję cennych przedmiotów?

W paczkach z UK do Polski nie można nadawać cennych przedmiotów, ale czym tak właściwie one są? Termin ten dotyczy głównie kamieni szlachetnych, antyków, dzieł sztuki, drogich sprzętów, biżuterii, złota, srebra czy zegarków.

Co stanie się, gdy wyślesz zakazane przedmioty w paczce Polska-Anglia?

Zwykle wysyłka paczki Polska-Anglia wiąże się z koniecznością zadeklarowania dokładnej zawartości przesyłki. Zatajenie dowolnego przedmiotu może skutkować nieprzyznaniem odszkodowania w związku z ewentualnym uszkodzeniem lub zgubieniem paczki. Firma kurierska może również odmówić transportu konkretnego obiektu lub pociągnąć nadawcę do odpowiedzialności prawnej i finansowej. Gotówka, papiery wartościowe i cenne przedmioty nie są same w sobie nielegalne, dlatego w tym przypadku chodzi głównie o zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i uniknięcie sytuacji, w której klient będzie ubiegał się o odszkodowanie za towar wysłany na własną odpowiedzialność.

Kto może wysyłać gotówkę, środki płatnicze i cenne przedmioty?

Skoro już wiesz, że wysyłka takich przedmiotów jak pieniądze czy karty płatnicze jest zabroniona, na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób tego typu obiekty są nadawane przez banki. Instytucje państwowe są wyłączone z ogólnego zakazu i mogą korzystać z takich rozwiązań, chociaż są one coraz rzadziej praktykowane. To samo dotyczy sprowadzania dzieł sztuki przez muzea lub kupowania drogich zegarków i biżuterii przez sklepy zajmujące się sprzedażą detaliczną.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *