Ocalić od zapomnienia, czyli “Krzyczkowa historia”

2015-06-25 12:56:32

– Proszę pana, druga wojna światowa wybuchła w piątek, a ja już w niedzielę byłem ranny. Potem parę lat spędziłem w Niemczech, a jeszcze później miałem tyle różnych przygód, że mogę o nich opowiadać bez końca – mówił wysłannikowi Tygodnika Ferdynad Kwasiborski (rocznik 1926) z Krzyczek Żabiczek podczas uroczystości zorganizowanej w Farmie Krzyczki (14 czerwca) z okazji zakończenia projektu “Krzyczkowa historia”

Swoim życiorysem i przeżyciami pan Ferdynand (na zdj.) mógłby obdzielić  kilkanaście osób, a jego pamięć jest istną kopalnią wiedzy o historii rodzinnej miejscowości i jej okolic, o tamtejszych ludziach i zdarzeniach.  Niestety, osób w wieku i z doświadczeniami  Ferdynanda Kwasiborskiego jest coraz mniej. Odchodzą nieubłaganie, a z nimi wspomnienia  o minionych dziejach.

– Ideą projektu “Krzyczkowa historia” było ocalenie historii przechowywanej w pamięci seniorów – mówi Aleksandra  Wołocznik, prezes zarządu Fundacji Inicjatyw Aktywnych Go Silver,

jeden z dwóch  koordynatorów projektu (drugim był p. Andrzej Zawadzki, nasielski dziennikarz, społecznik i historyk).

“Krzyczkową historię” sfinansowano ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Projekt  w zasadzie objął tereny trzech podnasielskich wiosek, zamieszkałych przez niespełna 300 osób. Są to Krzyczki Szumne, Krzyczki Żabiczki oraz Krzyczki Pieniążki.

Uczestnicy przedsięwzięcia docierali do mieszkańców – zarówno najstarszych, jak i młodszych, przeprowadzali z nimi wywiady, zbierali informacje, gromadzili zdjęcia. W rezultacie tych wizyt powstało 16 ciekawych historii, które w formie filmu nagrano na płytę CD i załączono do folderu, wydanego na zakończenie przedsięwzięcia.

Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w minioną niedzielę w gościnnych pomieszczeniach Farmy Krzyczki. Gospodarze –  Aleksandra Wołocznik i Andrzej Zawadzki – podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia, w szczególności załodze Farmy, Tomaszowi Zawadzkiemu za bezinteresowne wsparcie fotograficzne i wspaniałe zdjęcia  oraz Krzysztofowi Sadowskiemu za montaż wywiadów.  Następnie obejrzano film, a na zakończenie  przybyli ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

 

 

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *