OC dla młodych kierowców – ile za ubezpieczenie OC płacą młodzi?

2020-10-21 3:42:03

Brak doświadczenia i tendencja do brawurowej jazdy – oto dwa główne czynniki, które wpływają na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego opłacanego przez młodych kierowców. Jeśli przymierzasz się do wykupienia polisy na swój pierwszy pojazd sprawdź, z jakim wydatkiem się to wiąże. Poznaj też sposoby, które pozwalają obniżyć wysokość składki.

Jedna uniwersalna wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne nie istnieje. Towarzystwa uwzględniają wiele różnorodnych czynników, które składają się na tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. Im jest ono wyższe, tym większej składki można się spodziewać. Tak jest m.in. w przypadku młodych kierowców, którzy najbardziej dotkliwie odczuwają tego typu „nierówność”. Za swoje niedoświadczenie i młody wiek płacą sporą cenę – wysokość składki może być nawet dwukrotnie wyższa, co pokazują różnego rodzaju raporty.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą wysoką składkę OC?

Wysokie ubezpieczenie komunikacyjne obowiązujące młodych kierowców to nie „widzimisię” towarzystw ubezpieczeniowych. To skutek znacznego ryzyka ubezpieczeniowego, z którym związana jest ta grupa osób. Statystyki – zarówno policyjne, jak i ubezpieczycieli – pokazują, że to właśnie młode osoby z niedawno otrzymanym prawem jazdy powodują najwięcej zdarzeń drogowych. Wynika to nie tylko z braku doświadczenia, ale także brawurowych zachowań oraz braku umiejętności związanych z szybkim reagowaniem na zmieniającą się sytuację na drodze. Do tego dochodzi brak zniżek przyznawanych za bezszkodową jazdę.

Ile wynosi cena OC dla młodych kierowców?

Jak pokazuje raport przygotowany przez Rankomat.pl, średnie ceny na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla młodych kierowców wynosi 1390 zł (dane na III kwartał 2019 roku). Warto jednak mieć świadomość, że ostateczna kwota uzależniona jest od indywidualnego ryzyka ubezpieczeniowego, którym obarczona jest dana osoba. Różnice między najdroższą a najniższą składką bywają kolosalne, o czym można przekonać się, przeprowadzając przykładowe kalkulacje.

Przykład. Załóżmy, że jesteś świeżo upieczonym kierowcą, który chce ubezpieczyć pojazd. Oferty poszczególnych ubezpieczycieli przedstawiają się następująco:

  • AXA Direct – 1184 zł (OC + Assistance)
  • Benefia – 1422 zł (OC)
  • Uniqa – 1639 zł (OC)
  • Link4 – 1813,77 zł (OC + Assistance)
  • You Can Drive – 1932 zł (OC).

Dla porównania – najdroższą ofertę przygotował Wiener: 3392 zł (OC + Assistance + NNW).

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie opłaca się wykupić polisę OC, zapoznaj się z artykułem dostępnym na stronie http://rankomat.pl/samochod/gdzie-tanie-oc-dla-mlodego-kierwocy-ranking. Znajdziesz tam ranking towarzystw ubezpieczeniowych proponujących bardzo zróżnicowane oferty.

Jak obniżyć wysokość składki OC dla młodych kierowców?

Jeżeli nie chcesz płacić nawet kilku tysięcy złotych za polisę OC, możesz skorzystać z poniższych wskazówek. Dzięki nim masz szansę sporo zaoszczędzić, obniżając wysokość składki nawet do 1000 zł.

  • Porównaj dostępne oferty

Czy wiesz, że większość młodych kierowców decyduje się na przypadkową ofertę ubezpieczeniową lub wybiera towarzystwo ubezpieczeniowe wskazane przez doświadczonych kierowców? Nie popełniaj podobnych błędów, lecz zdaj się na informacje zawarte w genialnym kalkulatorze OC/AC na rankomat.pl. Wystarczy wypełnić krótki formularz (bez konieczności podawania „wrażliwych danych”),aby otrzymać przykładowe kalkulacje. Na ich podstawie możesz wybrać konkretnego ubezpieczyciela – takiego, który proponuje najniższą składkę.

  • Wykup polisę w pakiecie z innym ubezpieczeniem

Jeżeli chcesz zapewnić sobie szerszą ochronę ubezpieczeniową, nie ograniczaj się do OC. Wykupując dodatkową polisę, np. AC, zyskasz podwójnie – będziesz lepiej zabezpieczony w razie niespodziewanych zdarzeń na drodze, a jednocześnie zaoszczędzisz co najmniej kilkadziesiąt złotych.

  • Ubezpiecz auto z innym kierowcą

Wysokość składki możesz obniżyć, rejestrując i ubezpieczając samochód z innym kierowcą – najlepiej takim, który ma na swoim koncie spore zniżki. Dzięki temu proporcjonalnie zmniejszysz kwotę polisy OC, oszczędzając nawet kilkaset złotych.

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest droższe, ale nie musi stanowić nadmiernego obciążenia domowych finansów. Najważniejsze to porównać dostępne oferty i wybrać najtańszą. Przepłacanie nie ma sensu!

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *