NOWY DWÓR. Wały zarosły, ale będą kosić

2021-06-17 1:13:02

Już niebawem rozpocznie się koszenie traw na wałach przeciwpowodziowych. Przy tej okazji warto przypomnieć jeszcze raz, że to nie służby porządkowe miasta są odpowiedzialne za koszenie


Za utrzymanie zieleni na koronach wałów odpowiada Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” i konkretne jednostki Nadzoru Wodnego w Nowym Dworze Mazowieckim i w Warszawie.
Koszenie wału przeciwpowodziowego nad rzeką Narew w terenie miejskim zaplanowane jest w terminie od 15 czerwca do 15 lipca. Drugi termin koszenia będzie w październiku – powiedział nam Marcin Jarosz – kierownik Nadzoru Wodnego w Nowym Dworze. Za wał nad Wisłą odpowiedzialny jest z kolei Nadzór Wodny z Warszawy. Wał jest już w tej chwili koszony. Ekipa rozpoczęła prace w granicach Warszawy i przemieszcza się w kierunku Nowego Dworu. Tuż przed samym koszeniem, wał ocenia przyrodnik i sprawdza czy np. nie trzeba przenieść siedlisk zwierząt, które zamieszkały na terenie przeznaczonym do wykoszenia. Za kilka dni ekipa powinna dotrzeć na wysokość Nowego Dworu. Coraz częściej słychać głosy, że może warto zostawić rosnące trawy po to właśnie by nie burzyć ekosystemu dla zwierząt. Jednak wał by spełniał swoją funkcję przeciwpowodziową powinien być regularnie wykaszany. W ten sposób rośliny ukorzeniają się i wzmacniają skarpę wału. Wał jest bardziej odporny na podmywanie podczas deszczu czy osuwanie się ziemi ze zbocza – wyjaśnił nam kierownik Nadzoru Wodnego w Warszawie Adam Parzuchowski. Podobnie jak w przypadku Narwi wał wiślany będzie koszony po raz drugi w tym roku w październiku.

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *