NOWY DWÓR. W planach przedszkole na 200 miejsc

2022-04-20 2:41:00

Rekrutacja do przedszkoli w Nowym Dworze Mazowieckim wzbudza dużo emocji i kontrowersji wśród rodziców. Tym bardziej sensacyjna wydaje się informacja podana podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej na temat planów budowy nowego przedszkola


Nowe przedszkole miałoby powstać na terenie sąsiadującym ze szkołą przy ul. Długiej. Ma się w nim znaleźć 8 oddziałów przedszkolnych.
Już od dłuższego czasu rozmawiamy o temacie nowego przedszkola. Decyzja została wypracowana i będziemy budować nowe przedszkole. W poprzednim tygodniu rozpoczęliśmy pracę nad procedowaniem ogłoszenia przetargu na dokumentacje. Na 90% przedszkole będzie budowane przy ul. Długiej, ponieważ jest to jedyne miejsce, gdzie posiadamy działkę i odpowiednie zaplecze. Będzie to przedszkole ośmiooddziałowe, być może z miejscem na żłobek. Realny termin oddania nowego budynku to przyszły rok szkolny, a chcemy, by budynek powstał w technologii modułowej – powiedział Janusz Mikuszewski z-ca Burmistrza Miasta.

Jak przebiegła rekrutacja?

W połowie marca miasto ogłosiło konkurs na wyłonienie placówki niepublicznej działającej na zasadzie placówek publicznych, która zapewniłaby dodatkowe miejsca dla przedszkolaków. Dotychczas były w mieście dwa przedszkola niepubliczne, które zapewniały wychowanie przedszkolne na zasadach placówek publicznych. Jedno na Osiedlu Młodych – „Bajkowy Dom” i drugie działające w mieście – „Nutka”.
W roku szkolnym 2022/2023 dyrekcja „Bajkowego Domu” nie przystąpiła do konkursu i zrezygnowała ze współpracy z miastem. To spowodowało, że dla dzieci uczęszczających do tego przedszkola musiały się znaleźć miejsca w innych placówkach.
Do rekrutacji w mieście przystąpiło pięć placówek publicznych. Jak wynika z przepisów prawa, każdy rodzic może wskazać trzy placówki do wyboru. Jeśli ktoś się zakwalifikował w pierwszym etapie, został przyjęty, to nie możemy dopuścić do sytuacji, żeby w drugim naborze się wycofał. Takie działanie może doprowadzić do ogromnego bałaganu. O przyjęciu do przedszkola decyduje liczba uzyskanych punktów. I teraz dzieci, które w ogóle się nigdzie nie dostały i przystąpią do drugiego etapu rekrutacji mogą otrzymać mniej punktów niż te, które są już zostały przyjęte, a się wycofają – wyjaśniała radnym Alina Ochtyra zajmująca się sprawami oświaty w Urzędzie Miejskim.
Do drugiego etapu będzie dopuszczony oddział dodatkowy dla dzieci trzyletnich w Przedszkolu Publicznym na Osiedlu Młodych. – Po monitach rodziców poprosiliśmy panią dyrektor A. Pindel o rozważenie tego problemu i uda się w roku bieżącym taki oddział utworzyć. Mam też zapewnienie od dyrekcji przedszkola „Nutka”, że chcą kontynuować współpracę z miastem, co po rozstrzygnięciu konkursu da nam kolejnych 67 miejsc dla dzieci. Zatem metoda rekrutacji będzie taka, że nie będzie możliwości wycofania dziecka z przyznanego miejsca w przedszkolu, ale po zakończonej rekrutacji w indywidualnych przypadkach to dyrekcja poszczególnych placówek będzie decydować o przyjęciu dziecka – dodała A. Ochtyra.

Radni na wizji lokalnej

Po uzyskaniu informacji o decyzji budowy nowego przedszkola, radni Mirosława Boroń i Marcin Ozdarski udali się z wizytą studyjną na budowę Szkoły Podstawowej w Sadowej, budowanej w systemie modułowym, tak jak nowe planowane w Nowym Dworze przedszkole.
Rozmawialiśmy z pracownikami merytorycznymi odpowiedzialnymi za inwestycję, jak również z dyrektorem zarządzającym firmy realizującej budowę. Wygląda to imponująco, o ile metoda modułowa jest nieznacznie droższa niż klasyczna, to w utrzymaniu i w optymalizacji kosztów z perspektywy długofalowej duży plus na rzecz systemu modułowego. Realny czas realizacji zadania w przypadku naszego nowodworskiego przedszkola w programie „zaprojektuj & wybuduj” – 18 miesięcy, szacunkowy koszt – 25 milionów złotych – ocenia radny M. Ozdarski.
Przetarg na wykonanie dokumentacji nowego przedszkola nie został jeszcze ogłoszony.

M. Mianowicz

Comments

comments

2 komentarze

  1. Marlena Szyszkowska odpowiedz

    Tak się zastanawiam dlaczego miasto nie mogło odkupić kilku sąsiadujących mieszkań na ulicy Dębowej, Jarzębinowej czy Chemików i stworzyć takiego przedszkola / żłobka jak Klub Malucha przy ul. Wojska Polskiego na Osiedlu Młodych?! Rodzice mogliby idąc do samochodu zostawić dziecko w żłobku / przedszkolu, a następnie pojechać do pracy. Zaspokoiło by to potrzeby brakujących miejsc w żłobkach i przedszkolach, ale też zmniejszyłoby ilość korków w mieści. Po za tym mogłyby to być filie istniejących publicznych placówek już istniejących w Nowym Dworze Mazowieckim tak żeby nie tworzyć zbędnie dodatkowych etatów dyrektorskich! A może udało by się wydzielić kilka pomieszczeń w wyremontowanym budynku po akademikach na Chemików, na parterze Biblioteki na ul. Paderewskiego (dzieci mogłyby korzystać z istniejącego placu zabaw przy ul. Sempołowskiej i pobliskiego parku) czy zamiast planowanego kina na Twierdzy ?

  2. Marlena Szyszkowska odpowiedz

    Nie rozumiem dlaczego miasto nie mogło odkupić kilku sąsiadujących mieszkań na ulicy Dębowej, Jarzębinowej czy Chemików i stworzyć takiego przedszkola / żłobka jak Klub Malucha przy ul. Wojska Polskiego na Osiedlu Młodych! Rodzice mogliby idąc do samochodu zostawić dziecko w żłobku / przedszkolu, a następnie pojechać do pracy. Zaspokoiło by to potrzeby brakujących miejsc w żłobkach i przedszkolach, ale też zmniejszyłoby ilość korków w mieści. Po za tym mogłyby to być filie istniejących publicznych placówek już istniejących w Nowym Dworze Mazowieckim tak żeby nie tworzyć zbędnie dodatkowych etatów dyrektorskich!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *