NOWY DWÓR. Trzy projekty obywatelskie z szansą na dofinansowanie

2021-08-27 12:06:27

Do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na rok 2021 trafiły trzy projekty dot. Nowego Dworu Mazowieckiego. Wnioski zostały zaakceptowane pod względem merytorycznym i formalnym przez zespół weryfikacyjny. Głosowanie rozpocznie się pod koniec września

Budżet Obywatelski Mazowsza to część budżetu Województwa Mazowieckiego, o której przeznaczeniu decydują w głosowaniu mieszkańcy. Również mieszkańcy zgłaszają swoje propozycje projektów, które chcą zrealizować z przeznaczonych na ten cel pieniędzy. W tegorocznej edycji jest do rozdysponowania 25 mln zł.

W całej puli wniosków, które zostały zgłoszone do BOM trzy otrzymały pozytywną weryfikację. Dwa z nich dotyczą stricte naszego miasta i poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jeden jest projektem ogólnowojewódzkim i dotyczy promocji i ochrony zdrowia.

Wspólnie na rzecz dzieci i młodzieży

Projekt ogólnowojewódzki ma obejmować wybrane placówki oświatowe z powiatu nowodworskiego, grodziskiego i mińskiego. “Wyprzedźmy depresję – pomóżmy młodym” – to program, który ma na celu wesprzeć młodych ludzi w radzeniu sobie z problemami wieku dojrzewania w czasach epidemii.

Przybliży młodym ludziom istotę problemów zaburzeń emocjonalnych, opowie o możliwości zapobiegania im oraz nauczy, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Koszt projektu oszacowano na kwotę blisko 70 tys zł. Projekt został zgłoszony przez liderów powiatowych Stowarzyszenia Polska 2050 Marię Bogucką i Łukasza Lipińskiego (powiat miński) oraz Hannę Kaczorowska (powiat grodziski), jak również Annę Małecką radną powiatu nowodworskiego.

Można poprawić bezpieczeństwo na drogach

Dwa pozostałe zaakceptowane projekty dotyczą poprawy bezpieczeństwa na nowodworskich drogach.

Jeden to złożony wspólnie przez Annę Małecką i Agnieszkę Kowalską – radną Rady Miejskiej wniosek pt. “Bezpieczne i przyjazne drogi wojewódzkie w Nowym Dworze Mazowieckim” (nr 126). Głównym założeniem projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców NDM na drogach wojewódzkich nr 630 i 631.

Projekt polega na utworzeniu trzech aktywnych przejść dla pieszych w Nowym Dworze Mazowieckim:

– ulica Modlińska, przy skrzyżowaniu z ulicą Słowackiego

– ulica Bohaterów Modlina (rejon ulicy Spacerowej i parkingu miejskiego).

– ulica Wojska Polskiego (skrzyżowanie z ulicą Pileckiego)

Dodatkowo projekt zakłada wybudowanie brakującego odcinka chodnika po zachodniej stronie ulicy Okunin, od ulicy Leśnej do najbliższego przejścia dla pieszych przy ulicy Okunin 128A.

Dla wyjaśnienia, aktywne przejścia dla pieszych to sygnalizatory świetlne i dźwiękowe umieszczone nad znakiem drogowym D-6, które uruchamiają się, gdy pieszy zbliża się do przejścia. Uruchomienie następuje za pomocą czujnika ruchu. Kluczowym elementem przejścia są: pulsacyjne żółte światło i delikatny sygnał dźwiękowy, które ostrzegają użytkowników ruchu. Przejście takie nie działa w sposób ciągły, lecz aktywuje się w potrzebnym momencie. Koszt realizacji to kwota 440 tyś zł.

Drugi projekt, który może być realizowany na terenie miasta dotyczy drogi wojewódzkiej nr 631 na odcinku ulic Modlińskiej oraz Bohaterów Modlina. Polegać będzie na doświetleniu istniejących przejść dla pieszych, które znacząco poprawią bezpieczeństwo mieszkańców.  Zaplanowano doświetlenie 1 przejścia na ulicy Bohaterów Modlina oraz 6 na ulicy Modlińskiej. Szacowane dofinansowanie to 150 tys zł.Głosowanie na poszczególne projekty rozpocznie się w dniu 20.09 i potrwa do 10.10. 2021r. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 15.10. Będziemy przypominać o terminie głosowania i podamy szczegóły, w jakiej formie się ono odbędzie.

M. Mianowicz

Comments

comments

2 komentarze

  1. Kasia odpowiedz

    Kiedy w Nowym Dworze będzie dworzec PKP i dojazd busem w kierunku Płońska przez Kroczewo ?

  2. Kasia odpowiedz

    A kiedy będzie dworzec PKP w Nowym Dworze Maz. ? Kiedyś był ! Brak dojazdu busów w kierunku Płońska przez Kroczewo, tylko obiekty sportowe się tworzy do tej pory (b.drogie!)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…