NOWY DWÓR. Na Nadrzecznej z naturą za pan brat

2021-09-16 10:01:57

Teren rekreacyjny przy ul. Nadrzecznej jest gotowy do udostępnienia mieszkańcom. W miniony poniedziałek (13.09) specjalna komisja odwiedziła miejsce, gdzie trwały ostatnie prace porządkowe i odebrała inwestycję

Teren rekreacyjno-edukacyjny położony jest w sąsiedztwie nowobudowanego osiedla domów szeregowych przy ul. Nadrzecznej w Nowym Dworze. Cały obszar zajmuje prawie hektar powierzchni lasu łęgowego wraz z naturalnym niewielkim zbiornikiem wodnym. Utworzona na terenie ścieżka oraz niewielki taras widokowy pozwolą na odpoczynek na łonie natury oraz obserwację żyjących w lesie ptaków, płazów i owadów. Wszystkie elementy małej architektury, wyposażenia i tablice edukacyjne są wykonane z materiałów ekologicznych, częściowo pozyskanych z powalonych na terenie drzew. Na tarasie widokowym znajduję się artystyczna rzeźba wykonana w pniu drzewa, przedstawiająca orła bielika – ptaka chronionego, występującego na obszarze rozciągającej się obok Strefy Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

– Udostępnimy mieszkańcom miejsce, gdzie będą mogli przyjść całymi rodzinami, by cieszyć się bliskością natury. W pierwszych naszych planach ścieżka rekreacyjno-edukacyjna miała być znacznie dłuższa. Jak się okazuję, po analizie ornitologa, im bliżej wału tym więcej ptasich siedlisk, dlatego musieliśmy się ograniczyć do właśnie tego terenu – powiedział naszej redakcji Burmistrz Miasta Jacek Kowalski, obecny na miejscu podczas prac komisji.

Teren położony jest nieco na uboczu. Nie można go ogrodzić ani doświetlać z uwagi na zachowanie jego naturalnych walorów. Stąd nasi czytelnicy mają obawy, czy za jakiś czas nie ulegnie dewastacji.

– Ja wierzę w naszych mieszkańców. Oddajemy w ich ręce pewne dobro, które ma służyć wszystkim, dlatego owszem będziemy teren monitorować, ale robiąc to w dyskretny sposób. Zamontujemy drobne oświetlenia wykorzystując systemy fotowoltaiczne, ale nie będziemy na siłę burzyć tego, czego potrzebuje natura – przekazał nam J. Kowalski.

Zagospodarowany teren na chwilę obecną nie jest może imponujący. Jednak z zapowiedzi Burmistrza wynika, że to dopiero początek atrakcji, które mają powstać w tym miejscu. – Dostaliśmy dofinansowanie na rozwój terenów zielonych w mieście i chcemy je wykorzystać z jak najlepszym efektem dla przyrody i naszych mieszkańców – podsumował włodarz.

Projekt realizowany jest z europejskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pn. “Rozwój i modernizacja terenów zieleni w Nowym Dworze Mazowieckim”.   Całkowita kwota projektu wynosi 3 731 330,00 zł, a wysokość dofinansowania to 3 150 720,50 zł. Póki pogoda dopisuje, zachęcamy mieszkańców do odwiedzenia tego interesującego miejsca.

M. Mianowicz

Comments

comments

1 komentarz

  1. Ścieżka jest za nisko odpowiedz

    Niestety zimą okazało się, że drewniana ścieżka jest za nisko bo zalewana jest przez wody gruntowe i opadowe. Jeśli nie zostanie podwyższona to niedługo mieszkańcy się nią nacieszą bo zgnije. Ktoś powinien być o tym powiadomiony bo zazwyczaj po zakończeniu takich inwestycji nikt z UM już się tym nie interesuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *