Facebook
NOWY DWÓR MAZ. Zrewitalizowane skwery cieszą oko

2022-06-30 12:53:59

W 240. rocznicę odzyskania praw miejskich przez Nowy Dwór oddano do użytku zmodernizowane skwery im. Dobrogosta i Stanisława Poniatowskiego. Nowe alejki, nasadzenia zieleni i elementy małej architektury cieszą nie tylko oko, ale sprawiają, że miejsce stało się bardziej przyjazne i zachęca do odpoczynku


U progu rozbiorów Polski, Nowy Dwór za sprawą króla Stanisława Augusta stał się własnością księcia Stanisława Poniatowskiego, a dokument z 1794 r. wskazuje, że od księcia Stanisława Nowy Dwór odkupił hrabia Gutakowski. W tym okresie Nowy Dwór był folwarkiem.
Ponownie prawa miejskie Nowemu Dworowi nadał książę Stanisław Poniatowski 20 czerwca 1782 r. Do ważniejszych osiągnięć i działań księcia Stanisława należy wybudowanie, istniejącego do dzisiaj, kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Jego konsekracja odbyła się 21 października 1792 r. – czytamy na oficjalnej stronie internetowej miasta.
Z okazji rocznicy, na skwerze im. ks. Stanisława Poniatowskiego odsłonięto pamiątkowy obelisk. Był okazjonalny tort oraz symboliczne oddanie zrewitalizowanych skwerów do dyspozycji mieszkańców.
Zachęcamy do odwiedzenia odnowionych skwerów. Naprawdę warto.

 

fot.: FB Jacek Kowalski

M.M.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *