Facebook
NOWY DWÓR MAZ. Zebranie Osiedla Modlin Twierdza

2021-09-23 2:31:31

W ubiegły czwartek (16.09) odbyło się spotkanie mieszkańców osiedla Modlin Twierdza z Burmistrzem Jackiem Kowalskim oraz kierownikami wydziałów odpowiedzialnych za inwestycje i gospodarkę komunalną. Rozmawiano m.in. o trwających remontach bloków komunalnych


Poruszono kwestie m.in. bezpieczeństwa na osiedlu, odbywających się remontów w blokach carskich i GKO.

Na ulicach ktoś strzela

Mieszkańcy skarżyli się, że od pewnego czasu nieznani sprawcy niszczą przystanki autobusowe, strzelając z nieokreślonej broni w szyby. Obecny na sali przedstawiciel Straży Miejskiej Dariusz Sawicki wyjaśnił, że jest zabezpieczony materiał z monitoringu miejskiego, gdzie widać jakim autem poruszają się sprawcy i cała dokumentacja została przekazana na policję. – Teraz strzelają w szyby, ale jak będą bezkarni może zaczną strzelać do ludzi – martwili się mieszkańcy.
– Ja nie mam wpływu na policję, bo to służba państwowa, ja mogę apelować i prosić. Przy pomocy straży miejskiej staramy się rozwiązywać jak najwięcej spraw związanych z lokalnym bezpieczeństwem. Nie zwiększymy niestety liczebnie szeregów straży miejskiej, bo zwyczajnie nie ma na to pieniędzy. Jednak zachęcam do zgłaszania wszelkich uwag i problemów przez mieszkańców i nie traktowania tego jako tzw. donosicielstwo, a raczej dbałość o rzeczywistość, która nas otacza, w której mieszkamy – powiedział na zebraniu Burmistrz Jacek Kowalski. Przypomniał, że funkcjonuje ogólnopolski, bezpłatny, interwencyjny nr tel. do Straży Miejskiej, który działa całą dobę, a połączenia przekierowywane są bezpośrednio do biura strażników lub osób obsługujących miejski monitoring. To numer 986 i warto by zapadł w pamięć mieszkańcom. Inne kwestie związane z brakiem widoczności na drogach, rajdami samochodów na ul. Malewicza, czy niewłaściwego wykorzystania ścieżek rowerowych zostały skrzętnie zanotowane przez przedstawiciela straży i mają znaleźć swoje rozwiązanie w przyszłości.

Remonty trwają, zima za pasem

Kolejnym punktem porządkowym spotkania była kwestia remontów bloków komunalnych, które aktualnie trwają. Najbardziej zaniepokojeni są mieszkańcy tych bloków, gdzie jeszcze nie są podłączone kaloryfery. – Robi się coraz zimniej. Ja już w czerwcu zdemontowałam poprzednie grzejniki i czekam na założenie nowych. Kiedy to nastąpi? – dopytywała jedna z mieszkanek ul. Szpitalnej. Jej wątpliwości rozwiała obecna na zebraniu Naczelnik Wydziału Projektów Infrastrukturalnych Hanna Owocka. – W większości bloków już jest zamontowana pełna instalacja centralnego ogrzewania. W tych budynkach, gdzie jeszcze nie są podłączone kaloryfery, przyłącza i cała instalacja jest już wykonana, a ekipy budowlane od 20 września wchodzą do poszczególnych lokali, by zamontować kaloryfery tam, gdzie ich jeszcze nie ma – wyjaśniła pani Naczelnik – Trwają ostatnie prace, po to się tu spotykamy, żebyście Państwo przekazali jak najwięcej swoich uwag, które trafią do wykonawców.
Jedną z mieszkanek bloku przy ul. Malewicza zdziwił fakt, że na jej rachunku przybyła kwota, której do tej pory nie płaciła. Około 200 zł, jak zauważyła mieszkanka jako zaliczka na c.o. Naliczaniem opłat za użytkowanie lokali komunalnych zajmuje się Zarząd Budynków Komunalnych w Nowym Dworze. Nasza redakcja skontaktowała się z przedstawicielem ZBK. – W czerwcu zostały doliczone do rachunków lokatorów opłaty za dostarczanie zimnej wody i odbiór ścieków. Nie ma jeszcze protokołu odbioru inwestycji stąd opłaty za centralne ogrzewanie nie są naliczane. Mogę dodać, że wyliczona stawka będzie oscylować w kwocie 3,5 zł/m² powierzchni użytkowej mieszkania – przekazała nam Joanna Dąbkowska, starszy specjalista ds. technicznego utrzymania mieszkań w ZBK.
Burmistrz określił terminy odbiorów prac remontowych. I tak wszelkie prace związane z c.o. będą odebrane do końca września. Pozostałe do końca października.

Są problemy, które trzeba rozwiązać poza remontem

Mieszkańcy zwracali też uwagę na drobne, ale istotne sprawy, które należy rozwiązać poza prowadzoną inwestycją.
– Na Malewicza mamy pięknie odnowione nowe drzwi, ale jak pada deszcz to cała woda podpływa pod drzwi, przecież one niebawem zgniją – zwróciła uwagę jedna z mieszkanek. Wszystkie tego typu uwagi np. braku chodnika na ul. Kadetów 92, zostały zebrane przez Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej Macieja Dąbrowskiego i zostaną przekazane odpowiednim służbom do wykonania.
– Mamy do wykonania bardzo duży zakres prac. Wszystkim będziemy zajmować się po kolei. Jeszcze nigdy miasto nie wydało na raz takich dużych pieniędzy na inwestycje w zasobach komunalnych. I tak jak mówiłam przed rozpoczęciem remontów, musi być na chwilę trochę gorzej, żeby potem było lepiej – podsumował Burmistrz J. Kowalski.

GM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *