NOWY DWÓR MAZ. Zagrajmy w grę!

2019-08-23 12:35:18

Popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży, jaką są gry planszowe, już dawno przeszła do lamusa w takiej formie, w jakiej znaliśmy je jeszcze kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Dzięki grupie miłośników planszówek “NDM przy planszy” gry planszowe można odkryć na nowo

Na sklepowych półkach czy w Internecie coraz popularniejsze są gry dla dorosłych: strategiczne, ale też rozrywkowe, z dziedziny fantastyki, mroczne, z zawiłą instrukcją, z realistycznymi figurkami czy bogato zdobionymi kartami do gry. Jak łatwo się domyślić, takie gry kosztują kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Popularny i legendarny już “Chińczyk” czy “Monopoly” wypadają teraz przy nowych grach bardzo blado, niemniej są nadal dobrą i bezpieczną formą zabawy dla dzieci czy całych rodzin. Gry planszowe dla dorosłych są coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu, która często przeradza się w taką samą pasję, taką jest np. fotografia czy podróżowanie.

Zimą ubiegłego roku w Nowym Dworze Maz. oddolnie zawiązała się grupa osób, które regularnie zaczęły spotykać się, by poznawać i zagrać w coraz to nowsze gry.

Gry planszowe wymagają przeważnie więcej niż jednej osoby do grania. Niestety ciężko mi było znaleźć osoby chętne do grania. Zauważyłem jednak na Facebook`u oraz na forach internetowych grupy zrzeszające graczy z różnych okolic. Tak więc postanowiłem w grudniu 2018 założyć taką grupę dla graczy z Nowego Dworu i okolic. Po pewnym czasie dołączyło kilka osób, więc mogliśmy zorganizować pierwsze spotkanie, na które przyszło 8 osób. Później ustaliliśmy, że będziemy się spotykać co dwa tygodnie. Skontaktowałem się z dyrektorem Nowodworskiego Ośrodka Kultury w sprawie możliwości udostępnienia sali na takie spotkania i dostałem pozytywną odpowiedź. Przez pewien czas spotykaliśmy się raz w NOK, a raz w bardziej luźnym miejscu, jakim jest restauracja Modelina. Po pewnym czasie przenieśliśmy się całkowicie do NOK i tak co dwa tygodnie w piątki spotykamy się w sali 101 w godzinach od 17:00-22:00 – mówi Tomasz Tendera, założyciel grupy.

Spotkania grupy są otwarte. Przyjść może na nie każdy, kto chce spędzić czas w miłym towarzystwie.

– Na nasze spotkania może przyjść każdy miłośnik planszówek oraz także osoby, które chciałyby poznać świat nowoczesnych gier planszowych. Do nas przychodzą przede wszystkim osoby dorosłe, jednak czasami nawet mi zdarzy się przyjść z własnymi dziećmi. Niestety, nie bierzemy odpowiedzialności za osoby niepełnoletnie, więc takie osoby powinny przychodzić na spotkania wraz z opiekunem. Wszystkie gry są własnością uczestników. Przed każdym spotkaniem umawiamy się pod wydarzeniem na Facebook`u w co danego dnia chcielibyśmy zagrać. To oraz określenie ilości osób pomaga nam zaplanować cały wieczór i rozkład gier na stołach. Gramy w bardzo różne tytuły; od szybkich wesołych imprezowych przez gry ekonomiczne do gier przygodowych z masą figurek. Gry potrafią trwać od 30 minut do 3-4 godzin, więc dobre zaplanowanie wieczoru pozwala w jakimś stopniu zminimalizować przypadki kiedy jedna osoba pozostaje bez gry – mówi T. Tendera.

Jako, ze apetyt rośnie w miarę jedzenia, również i nasza grupa “NDM przy planszy” postanowiła pójść o krok dalej.

Ostatnio postanowiłem nawiązać kontakt z paroma wydawnictwami w celu uatrakcyjnienia naszych spotkań. Kilka z nich wyraziło możliwość wypożyczenia kilku bądź nawet kilkunastu tytułów na nasze wydarzenia. Jednak na udostępnianiu gier się nie kończy. Wydawnictwo Galatka zaproponowało, żebyśmy zorganizowali eliminacje do Mistrzostw Polski w grę Catan. Tak więc 30 sierpnia odbędzie się właśnie taki turniej. Będzie mogło w nim wziąć udział maksymalnie 16 osób. Wygrany otrzymuje bilet uprawniający do wzięcia udziału w Mistrzostwach Polski, rozszerzenie do gry Catan: Morskie Legendy oraz torbę. Druga osoba otrzyma także bilet oraz torbę, zdobywcy trzeciego i czwartego miejsca otrzymają torby z logo gry Catan. Z racji tego, że turniej ma ograniczoną liczbę miejsc zainteresowane osoby prosimy o kontakt na ndmprzyplanszy@gmail.com lub przez prywatną wiadomość na stronie, na której można znaleźć więcej informacji o naszych spotkaniach. Zapraszamy także na nasz Fanpage

http://www.facebook.com/NDMprzyPlanszy/

– informuje T. Tendera.

Jak widać, gry planszowe to nie tylko słynny “Chińczyk”. Jak w każdej dziedzinie, również w tej rozrywkowej, można zostać mistrzem i rozwijać nie tylko swoje umiejętności jako gracz, ale również ćwiczyć koncentrację, przewidywanie, analizę, strategię, co bardzo dobrze wpływa na naszą pamięć. Gorąco zachęcamy do sprawdzenia swoich sił w turnieju!

Ewa Gruszka

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *