NOWY DWÓR MAZ. Zadbają o zęby naszych dzieci

2019-10-15 2:43:20
2 października odbyło się spotkanie robocze radnych miasta Nowy Dwór Maz, radnych powiatu oraz poszczególnych gmin, gdzie była omawiana kwestia lepszego dostępu do lekarzy stomatologów. Jak się okazuje, jest na to duża szansa
Ze świecą szukać osoby, która powiedziałaby, że wizyta u stomatologa sprawia przyjemność. Zwłaszcza wtedy, kiedy zmusza nas do wizyty bolący ząb. Dodatkowo, Polacy są w ogonie Europy jeśli chodzi o stan uzębienia. Aż 98 proc. Polaków ma problemy z zębami. Wśród przyczyn tego zjawiska dominuje – zdaniem stomatologów – nieodpowiednia edukacja oraz niska świadomość pacjentów (81 proc.). Drugim powodem jest brak pieniędzy na leczenie (12 proc.). Już niedługo być może się to zmieni i zwiększy się dostępność, a tym samym będą krótsze kolejki do stomatologów zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ta niezwykle ważna, ale i zaniedbana w naszym powiecie kwestia, była poruszona na spotkaniu roboczym radnych miejskich, powiatowych i gminnych. Na zaproszenie Marcina Ozdarskiego, radni rozmawiali o potrzebie wdrożenia w życie rozporządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które gwarantuje bezpłatny i nielimitowany dostęp do stomatologa dzieciom i młodzieży do 18 roku życia.Według rozporządzenia Prezesa NFZ z 11 czerwca 2019 r. dostęp do bezpłatnej opieki stomatologicznej mają mieć dzieci i młodzieży od 0 do 18 roku życia. Można ją zrealizować na 3 sposoby:

– świadczenia mogą być realizowane w dentobusie,

– w gabinecie szkolnym,

– gabinecie stomatologicznym w przychodni, która posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dentobus, czyli autobus wyposażony w specjalistyczny sprzęt stomatologiczny nie byłby odpowiednim rozwiązaniem, ze względu na to, że samorządy nie miałyby pływu na to, kiedy taki dentobus pojawiłby się w danej miejscowości. Druga opcja, czyli gabinet szkolny to wydatek rzędu 200-300 tys. zł, na dostosowanie pomieszczenia do wymogów NFZ oraz wyposażenie go w odpowiedni sprzęt, niestety nie każdą gminę czy szkołę stać na taki wydatek.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się więc ostatnia opcja. W tym przypadku to organ prowadzący daną placówkę szkolną (wójt, burmistrz, starosta) musi podpisać stosowne porozumienie z dyrektorem – w naszym przypadku – Nowodworskiego Centrum Medycznego, który posiada kontrakt z NFZ.

Jest to rozwiązanie, które nie będzie generowało dodatkowych obciążeń, nie będzie powodowało żadnych dodatkowych wydatków, ani potrzeby zdejmowania zadań inwestycyjnych z budżetu miasta czy gminy – mówi radny, M. Ozdarski.

Opieka stomatologiczna będzie dobrowolna, a nie – przymusowa. Rozwiązanie jest ważne dla takich gmin jak np. Leoncin, w których nie ma gabinetu stomatologicznego, który realizowałby świadczenia w ramach NFZ. W przypadku porozumienia wójta z dyrektorem nowodworskiego szpitala, pacjenci mogliby leczyć zęby np. w Kazuniu lub Cząstkowie.

O wynikach rozmów z wójtami, burmistrzami i dyrektorem NCM, będziemy informować na bieżąco.

Ewa Gruszka, fot. Marcin Ozdarski Radny Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *