NOWY DWÓR MAZ. Wspólnie zmieńmy białą w biało-czerwoną

2019-09-18 11:07:05

Do 29 września br. trwa akcja Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek oraz Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin pod hasłem Flaga Pamięci. Jeszcze przez dwa tygodnie, każdy zainteresowany może złożyć hołd Obrońcom Modlina z 1939 roku poprzez podpis na fladze

29 września 1939 roku, po dwóch tygodniach ciężkich walk, na murach Twierdzy Modlin pojawiła się biała flaga. Pomimo braku amunicji, żywności, wody, skrajnie wycieńczeni obrońcy do ostatniej chwili zachowali wysokie morale i skutecznie odpierali ataki wroga. Jedynym powodem poddania Twierdzy była wieść o kapitulacji Warszawy. Świadectwa historyczne są zgodne – decyzja o wywieszeniu białej flagi była, niezwykle trudna, zarówno dla generała Thommée, jak i jego żołnierzy. Mimo iż Twierdza kolejny raz nie została zdobyta, jej obrońcy ponieśli klęskę.

-80 lat później to, o co walczyli żołnierze ziściło się i stało naszą rzeczywistością. Jesteśmy wolnymi ludźmi, w wolnym kraju. Czas więc, by biała flaga symbolicznie zmieniła się w biało-czerwoną, jako symbol ostatecznego zwycięstwa. W hołdzie dla obrońców i z szacunku dla ich wyjątkowej postawy postanowiliśmy zaprosić wszystkich do złożenia podpisów na Fladze Pamięci – komentuję ideę przedsięwzięcia Sebastian Sosiński z LOT Trzech Rzek.

Flaga jest wywieszona w siedzibie Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek i Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin (ul. Baśki Murmańskiej 164) . Organizatorzy zapraszają mieszkańców i turystów, którzy wspólnie mogą zmienić białą w biało-czerwoną flagę. Wystarczy na dolnej połowie flagi, czerwonym markerem wpisać własne wyrazy szacunku i podziękowania dla obrońców Twierdzy. W ten sposób powstanie wyjątkowa biało-czerwona, a zarazem wymowny przekaz dla obrońców. Muzeum zachęca także do robienia zdjęć z flagą i oznaczania ich hashtagiem #modlin39. Na zakończenie akcji flaga zostanie wywieszenie na maszcie Wieży Czerwonej 29 września. Po zdjęciu z masztu zostanie przekazana rodzinie generała Wiktora Thommée.

Zachęcamy do wzięcia udziału w tej wyjątkowej akcji. Nasza redakcja przyłączyła się i złożyła swoje słowa wdzięczności na fladze. Muzeum czynne jest każdego dnia (oprócz poniedziałków) od godz. 10:00 do 17:00.

red

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *