NOWY DWÓR MAZ. Taśma i słupki niezgody

2019-07-14 10:07:16

W poprzednim numerze Tygodnika Nowodworskiego pisaliśmy o problemach z parkowaniem na targowisku miejskim. Przeszkadzają słupki i rozciągnięta między nimi taśma. O wszystkim opowiedzieli nam państwo Bednarkowie, którzy od 1990 roku prowadzą sklep hydrauliczny, właśnie na targowisku

Przypomnijmy. Pani Katarzyna Bednarek wysłała do burmistrza pismo, w którym poskarżyła się na problemy z parkowaniem. Pisała także o tym, jak trudno jest poruszać się po targowisku osobom starszym i niepełnosprawnym, bo wszędzie stoją słupki i rozwieszone między nimi taśmy zagradzające drogę. Właścicielka sklepu w swoim piśmie zaprosiła również burmistrza do odwiedzenia targowiska w środę, kiedy to ruch jest największy, a co za tym idzie, jest trudniej przejechać i zaparkować.

W odpowiedzi, którą od sekretarza w Urzędzie Miasta Nowy Dwór Maz. Jacka Gereluka otrzymała zarówno pani Katarzyna, jak i nasza redakcja, czytamy:

W związku z Pani pytaniem dotyczącym zamontowania słupków oddzielających drogę wewnętrzną od stanowisk handlowych na targowisku miejskim, uprzejmie informuję, że w/w słupki zostały zamontowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa sprzedawców oraz kupujących w tej części placu targowego. Bardzo często dochodziło do sytuacji, gdy kierowcy pojazdów nie zwracając uwagi na handlowców wjeżdżali na stanowiska handlowe niszcząc handlującym sprzedawany towar, lub też pozostawiali swoje samochody uniemożliwiając rozstawienie na miejscach handlowych oferowanego towaru. Mając powyższe na uwadze podjęta została decyzja o zamontowaniu słupków utrudniająca takie zachowanie“.

Nie tak miało być

Poprosiliśmy panią Katarzynę o komentarz.

– Odpowiedź jest bardzo zdawkowa i cyniczna. Nie ma w niej dobrej woli rozwiązania problemu. Tak ma być i koniec, bez liczenia się z potrzebami mieszkańców – ocenia nasza rozmówczyni. – Pisząc do burmistrza miałam nadzieję na rozwiązanie problemu, a przynajmniej usprawnienie. Może poruszenie tematu na sesji rady, przedyskutowanie? Może ktoś by miał jakiś pomysł. Nie chodzi mi o atakowanie kogokolwiek, tylko chodzi o wypracowanie dobrego rozwiązania i dla mieszkańców, kupujących i sprzedających. Może poprośmy radnych, jak rozwiązać problem. Niech się zapoznają z problemem przyjeżdżając na targ około 8:00 rano.

Uwaga, niebezpieczeństwo!

Państwo Bednarek prowadzą swój sklep prawie 30 lat. Z okien mają dobry widok na plac. Jak przyznaje pani Katarzyna, nie widziała ani nie słyszała, żeby ktokolwiek wjechał w stragan. Była natomiast świadkiem sytuacji, kiedy to samochody podczas parkowania uderzały w zamontowane słupki. Często dochodzi również do kolizji, bo auta nie mieszczą się na wąskiej drodze. Chcąc wyjechać, kierowca jest zmuszony wykonać ograniczone manewry cofania czy zawracania.

 Moim zdaniem, decyzja o postawieniu słupków nie jest dobra ani dla klientów, ani sprzedających. Nie zapewnia również bezpieczeństwa – stwierdza pani Bednarek.

Dodaje także, iż między wiatą a ogrodzeniem została pusta, niezagospodarowana przestrzeń. Tym samym zmniejszyła się powierzchnia do handlu.

– Dlatego gdzieś trzeba było zabrać. I zabrano teren, gdzie do niedawna można było zaparkować. Do samego krawężnika rozkładany jest towar. Czy to jest bezpieczne? Może lepiej by było zagospodarować przestrzeń za drugą wiatą? – zastanawia się właścicielka sklepu.

Tymczasem na targowisku rzeczywiście dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Jednego razu mężczyzna na wózku nie mógł przedostać się przez taśmę. Jednocześnie próbował pokonać krawężnik, a w tym samym momencie kierowca w samochodzie tuż za nim próbował cofać. Niewiele brakowało, a potrąciłby niepełnosprawnego mężczyznę.

Na targowisku rzeczywiście dochodzi do niebezpiecznych sytuacji

Jak zakończy się sprawa taśmy i słupków niezgody? Czy ktoś z radnych, a może sam burmistrz pofatyguje się w środę na targowisko, żeby osobiście ocenić skalę problemu? Czy może sprawa zakończy się na naszym artykule? Poczekamy, zobaczymy.

Joanna Lejtan

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *