Facebook
NOWY DWÓR MAZ. Szpital znów dla pacjentów bez COVID-19

2020-12-18 1:33:52

Wojewoda zwolni w najbliższych dniach 900 miejsc w 12 mazowieckich szpitalach dla pacjentów noncovid, o co postulowali radni sejmiku. Dzięki tej decyzji w nowodworskim szpitalu zwolnią się 103 łóżka dla pacjentów, którzy na COVID-19 nie chorują

Przypomnijmy, że decyzją wojewody na początku listopada br. Nowodworskie Centrum Medyczne zostało przekształcone w placówkę, która mogła przyjmować i leczyć pacjentów chorych wyłącznie na COVID-19, poza tymi wyjątkami, kiedy faktycznie zagrożone było życie ludzkie.

103 łóżka dla pacjentów noncovid

Obecnie, po ponad miesiącu od tej decyzji, wojewoda postanowił zwolnić 900 miejsc w 12 mazowieckich placówkach dla pacjentów noncovid. W tym jak przyznał wojewoda 103, w Nowym Dworze Mazowieckim, na którym zależało radnemu Krzysztof owi Strzałkowskiemu, przewodniczącemu sejmikowej komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej, który już w poprzednich tygodniach postulował o uwalnianie łóżek zarezerwowanych dla pacjentów z koronawirusem. Nadal dla pacjentów z pozytywnym wynikiem COVID-19 zostanie 57 łóżek.

Jaka sytuacja w Szpitalu Narodowym?

Po raz pierwszy publicznie Wojewoda przyznał również, że liczba łóżek w jego decyzjach nie zawsze jest wdrażana przez szpitale. Z wypowiedzi Konstantego Radziwiłła wynika również, że informacje o pojemności Szpitala Narodowego, zamieszczone na rządowych stronach nie są już aktualne. Miesiąc temu rząd informował, o 500 łóżkach od 12 listopada, a docelowo 1200 łóżek. Zgodnie z przekazanymi wczoraj informacjami miejsc 285, a zajętych średnio między 50 a 65.

Zgodnie z informacjami wojewody na 9 grudnia, na Mazowszu było dostępnych 5384 łóżka dla pacjentów z COVID-19, w tym około 1700 zajętych, czyli o 500 mniej niż w szczycie z 16 listopada. Najwięcej łóżek respiratorowych zajętych było 25 listopada, czyli 228. Dziś zajętych jest o 64 mniej.

 Informacja od Dyrekcji szpitala

Dyrekcja Nowodworskiego Centrum Medycznego informuje, że “Decyzją Wojewody Mazowieckiego, od dnia 14 grudnia 2020 roku nasz szpital realizował będzie świadczenia opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, poprzez zapewnienie w podmiocie leczniczym 57 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 6 łóżek intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej oraz zapewnienie w podmiocie leczniczym 3 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2.

Zgodnie z decyzją, zmiany potrwają do odwołania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.

– Oddział Ginekologiczno-Położniczy – będzie przyjmował pacjentki z oznaczonym negatywnym wynikiem badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2;

-Oddział Dziecięcy – będzie przyjmował dzieci z oznaczonym negatywnym wynikiem badania w kierunku wirusa SARS-CoV–2;

-Oddział Chirurgii Ogólnej – będzie przyjmował pacjentów z oznaczonym dodatnim wynikiem badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2 oraz w wyjątkowych sytuacjach zagrażających życiu pacjentów;

-Oddział Chorób Wewnętrznych – będzie przyjmował pacjentów TYLKO z oznaczonym dodatnim wynikiem badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Jednocześnie zapewniamy, że nadal w szpitalu utrzymany jest reżim sanitarny i wszelkie środki ostrożności”.

Red.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *