NOWY DWÓR MAZ. Sportowym krokiem… Idzie nowe

2019-11-22 12:05:12

Wymiana podłogi w hali widowisko-sportowej i budowa bieżni wokół boiska głównego to nie wszystkie inwestycje, które będą zrealizowane na obiektach Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w najbliższym czasie

Trzy tygodnie temu pisaliśmy o rozpoczęciu prac remontowych na hali oraz o budowie bieżni dla biegaczy. W tej chwili gołym okiem widać postęp prac remontowo-budowlanych. -Zależy nam na jak najszybszym oddaniu do użytku hali sportowej. Z zaawansowania prac wynika, że remont zakończy się wcześniej niż to planowaliśmy. Zależy mi bardzo, by nasze sekcje np. siatkarska jak najszybciej powróciły do treningów na hali. Bieżnia, jeśli pogoda nie przeszkodzi, będzie gotowa w planowanym terminie. Została jeszcze do położenia jedna warstwa niebieskiego poliuretanu, wymalowania i przystąpimy do testów. Mamy w planie uzupełnić infrastrukturę dla biegaczy zewnętrzną siłownią, która zapewni możliwość rozbudowania treningu biegowego o ćwiczenia siłowe i rozciągające. Chcemy niskobudżetowo zorganizować tę inwestycję, czyli zmienić lokalizację jednej z już istniejących siłowni, która nie jest zbyt popularna wśród mieszkańców – mówi w rozmowie z nami dyrektor NOSiR, Dariusz Wąsiewski.

Trzeba dodać, że oprócz wyżej wymienionych prac na szeroką skalę prowadzony jest remont w pomieszczeniach socjalnych dla sportowców. Nowe oblicze zyskają szatnie i sanitariaty oraz pokoje trenerskie oraz cały korytarz przylegający do hali. To jest istna rewolucja budowlana z wymianą kanalizacji, rur wodociągowych, kafelków i całego niezbędnego osprzętu. -Zakończeniem prac jest bardzo zainteresowana nasza reprezentacja siatkarzy, którą już nie raz gościliśmy. Mamy nadzieję, że jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio będą chcieli skorzystać z naszego obiektu, który doceniają i jak sami mówią lubią – dodaje dyrektor.

To nie koniec zmian na obiektach. Pod koniec października podczas sesji Rady Miasta został przegłosowany wniosek o przeznaczenie kwoty blisko 1,5 miliona złotych na wymianę sztucznej nawierzchni boiska głównego.

-Wymiana jest konieczna. Sztuczna nawierzchnia, która była oddana do użytku 10 lat temu w tej chwili nie spełnia już swoich wymagań. Pomimo modernizacji, które przeprowadzaliśmy na bieżąco, drenaż nie odprowadza wody po deszczu. Zalegają kałuże, a w dni z przymrozkami tworzą się na murawie połacie lodu. Tu muszę zaznaczyć, że z boiska korzystają nie tylko zawodnicy Świtu. Obiekt jest na co dzień miejscem treningów dla naszych wszystkich sekcji piłki nożnej. Posiadamy, oczywiście jeszcze dwa pomocnicze trawiaste boiska, które wykorzystywane są głównie przez dzieci. Jedno jest już od dłuższego czasu w użytku, teraz przekierowaliśmy tam oświetlenie, żeby dzieci mogły trenować również po zmroku, który zapada dość wcześnie. Drugie boisko znajduję się za budynkiem Świtu, na wiosnę zostało wyrównane, wysiana została trawa, a przez całe lato była prowadzona pielęgnacja, by wzmocnił się trawnik. Już niebawem będzie można rozpocząć treningi – dodaje dyrektor.

-Jednak przy tak licznej grupie zawodników, dzieci i młodzieży uprawiających piłkę nożną, a jest to przeszło 500 osób, wymiana nawierzchni jest uzasadniona i niezbędna – tłumaczy pan Wąsiewski.

Ruszają zajęcia ze wspinaczki

Nie tylko na obiektach, ale i w samej ofercie rekreacyjnej Ośrodka widać zmiany. W połowie listopada odbyło się pierwsze spotkanie dla osób zainteresowanych wspinaczką na ściance. Ścianka znajduję się na hali sportowej przy ul. Młodzieżowej 1. Jak dowiedzieliśmy się od instruktora wspinaczki Damiana Ochtabińskiego, w pierwszym spotkaniu, które miało charakter rozpoznawczy uczestniczyło ok 50 osób. Na Facebook`u powstała Grupa o nazwie Nowodworska Ścianka Wspinaczkowa. Wszystkich zainteresowanych wspinaczką zachęcamy do dołączenia do Grupy.

-Bardzo cieszy mnie fakt, że tak dużo osób wykazało zainteresowanie naszą propozycją. Oznacza to, że nowe formy spędzania wolnego czasu są dla mieszkańców interesujące i będziemy starali rozwijać się w tym kierunku. Do wspinaczki mamy gotową infrastrukturę, ale być może w przyszłości rozszerzymy sekcję o organizację obozów survivalowych czy wyjazdów w stylu bushcraft, które mogą przerodzić się w styl życia dla młodych poszukiwaczy przygód. Taka jest moja idea, ale by wprowadzić marzenia w czyn potrzebne są też zasoby. Chodzi mi o ludzi, instruktorów, którzy swoją wiedzę i życiową filozofię potrafią umiejętnie i interesująco przekazać młodzieży. W tym miejscu też chciałbym docenić naszych obecnych pracowników. Kadrę trenerską, instruktorów, pracowników administracji i biura, pracowników porządkowych i technicznych – to rzesza blisko 100 osób, która z dużym zaangażowaniem wykonuje swoją pracę. Dla wielu z nich jest to również życiowa pasja i miłość do sportu, którą chcą zarazić swoich podopiecznych – kończy swoją wypowiedź dyrektor. Obecnie przy Nowodworskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, działa 10 sekcji sportowych: piłka nożna, siatkarstwo, tenis stołowy, boks, kajakarstwo, pływanie, szermierka, podnoszenie ciężarów, kolarstwo i biegi – Jogger. Wszelkich szczegółów możecie szukać na stronie internetowej Ośrodka, która również przeszła korzystny lifting w ostatnim czasie.

Małgorzata Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *