Facebook

NOWY DWÓR MAZ. Spacer z historią w tle

2019-06-21 10:15:11

W ramach tegorocznych obchodów Dni Nowego Dworu w sobotnie przedpołudnie odbył się historyczny spacer po uliczkach naszego miasta. Prowadziła go niezastąpiona i pełna energii Pani Maria Możdżyńska – nauczycielka i jednocześnie wielka pasjonatka historii Nowego Dworu

Grupa około 40. osób zebrała się pod Nowodworskim Ośrodkiem Kultury, by spacerkiem pokonać trasę do parku miejskiego, a następnie ulicami Wybickiego, Lotników, Focha i dotrzeć do ulicy Zdobywców Kosmosu.

Przewodniczka operowała dawnymi nazwami ulic m.in. Mickiewicza czy Prostą. Opowiadała o wyglądzie ulic z dawnych lat, o mieszkańcach, ich profesjach i życiu rodzinnym. Zebrani mieli okazję przyjrzeć się zachowanym budynkom m.in. pastorówki, gdzie mieszkał ostatni pastor parafii ewangelickiej Robert Nitschmann czy kamienicy felczera Żurawskiego. Poznali też szemraną sławę obecnej ulicy Focha, gdzie była bimbrownia i nielegalna masarnia. Usłyszeli o rodzinach żydowskich, które prowadziły swoje zakłady, sklepy czy niewielkie manufaktury w obrębie odwiedzanych ulic. Wielu uczestników włączało się w rozmowę przytaczając własne wspomnienia z dzieciństwa lub zasłyszane historię od swoich przodków.

W spotkaniu wzięło udział sporo młodych osób, które z ciekawością wsłuchiwały się w opowieści o mieście, którego nie znają, którego już nie ma, ale które pisze teraz swoją nową historię, gdzie oni są jej współautorami. Po spacerze zapewne bogatszymi o wiedzę o dawnych czasach i mogącymi poczuć dumę z miejsca, w którym przyszło im mieszkać.

Na koniec padło pytanie, kiedy powstanie muzeum historii miasta. Pani Maria zaapelowała do zebranych, a my ponosimy ten apel. Każdy, kto posiada jakiekolwiek artefakty z przeszłości Nowego Dworu i chce się nimi podzielić (przekazać do skopiowania stare dokumenty, fotografie, mapy itd.) może to zrobić przynosząc do Biblioteki Miejskiej, gdzie zostaną zarchiwizowane i posłużą jako zbiory dla przyszłego muzeum.

Pomimo panującego upału wszyscy uznali spacer za bardzo udany i na przyszły rok umówili się na przechadzkę po ul. Warszawskiej.

Małgorzata Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…